Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Başkanı Kahraman: (Tüp Geçit) Genel Seçime Hitaben Yapılmış...

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Başkanı Kahraman: (Tüp Geçit) Genel Seçime Hitaben Yapılmış...

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Başkanı Kahraman: (Tüp Geçit) Genel Seçime Hitaben Yapılmış...
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Şehir plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı "3 katlı Büyük İstanbul Tüneli"ni seçim propagandası olarak değerlendirerek, "Genel seçime hitaben yapılmış olan bir seçim propagandasıdır.

Şehir plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı "3 katlı Büyük İstanbul Tüneli"ni seçim propagandası olarak değerlendirerek, "Genel seçime hitaben yapılmış olan bir seçim propagandasıdır. Bu tür vaadleri daha önceki seçimlerde de gördük" dedi. Tünelin İstanbul'un trafiğine çözüm yaratıp yaratmayacağı konusunda soru işaretleri taşıdığını belirten Kahraman, "Karşılıklı iki yaka arasındaki ulaşım, İstanbul trafiğinin sadece yüzde 5'ini oluşturuyor. Tünel geri kalan yüzde 95'ine çözüm üretmeyecek" dedi.

TÜP YAPILACAKSA 3. KÖPRÜ, MARMARAY NEDEN YAPILDI

İstanbul'da yapılacak projelerin 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planına uygun olarak yapılması gerektiğinin altını çizen Kahraman, "3. Köprü başta olmak üzere pek çok proje bu planda yer almıyor. 3. Köprü yapılıyor. O zaman böyle bir projeye neden gerek duyuluyor? Bu tüneli lastik tekerlekli araçların da kullanacağı söyleniyor, o zaman Marmaray neden var, temeli atılan Avrasya Karayolu Tüp Geçişi projesi var. Bu alternatif neden Tarihi yarımada gibi bir değer ortadan kaldırıldıktan sonra ortaya çıktı?" dedi.

İSTANBUL MEVCUT TRAFİK SORUNUNU ÇÖZMEZ

Mimarlar Odası Çevre Etki Değerlendirme Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı da İstanbul'un aynı hükümet tarafından hazırlanmış Çevre Düzeni Planı olduğunu hatırlatarak, "Her seçim döneminde duyduğumuz 3.köprü, 3.havalimanı, Kanal İstanbul, Avrasya tüneli gibi mega projelerin hiçbiri Çevre Düzeni Planında yok" diye konuştu.

Boğazın iki yakasını birleştirecek tünelin İstanbul'un mevcut trafik sorunlarını çözmeyeceğini söyleyen Yapıcı,  "2. Köprü, 3.Köprü, Marmaray, Avrasya tüneli… bunların hepsi İstanbul'un trafik sorununu çözmek için getirildi. Fakat her proje kendi talan alanlarını yarattı" dedi. Tünelin bir karayolu geçidi olduğunun altını çizen Yapıcı, "Bu tünel bir karayolu tüp tünelidir. Metro bunu meşrulaştırmak içindir. Köprü şeklinde değil boğazın altından yapılmıştır. Bu trafik geçişleri mevcut trafiği çözmeyeceği gibi, tünelin yüzeye çıktığı noktalarda, yeni gelişme yerlerinin aksıdır. İstanbul'un trafiğini çözmekle uzaktan yakından alakası yok." - İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title