Salda'da Göl Manzarası Eşliğinde Kayak Keyfi

Salda'da Göl Manzarası Eşliğinde Kayak Keyfi

Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Kayak Merkezi'ni ziyaret edenler, Salda Gölü manzarası eşliğinde kayak yapmanın keyfini yaşıyor.

Salda'da Göl Manzarası Eşliğinde Kayak Keyfi

GÖKMEN YÜCE - Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Kayak Merkezi'ni ziyaret edenler, Salda Gölü manzarası eşliğinde kayak yapmanın keyfini yaşıyor.Burdur, Denizli ve Antalya illerinin ortasında, 2 bin 79 metre rakımda bulunan Salda Kayak Merkezi, Burdur'a 77, Antalya'ya 154, Denizli'ye 74 ve Yeşilova ilçe merkezine 14 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Kayak merkezini ziyaret edenler, Türkiye'nin en derin gölleri arasında yer alan, etrafı ormanlarla çevrili Salda Gölü'nün eşsiz manzarasını da görme fırsatı buluyor. Kayak merkezinin işletmecisi Selçuk Şemsioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 yıl önce açılan tesisin her yıl kapasitesini artırarak büyüdüğünü söyledi. Geçen yıl tesiste 70 kayak takımı varken bu sayının 200'e çıktığını, tesiste ayrıca 200 kızak ve 50 snowboard bulunduğunu anlatan Şemsioğlu, "Kayak merkezimiz günlük 250-300 kişi kapasiteli. Buraya gelenler kaliteli bir hizmetle güzel bir gün geçirip, güzel anılarla ayrılabilirler" dedi.

Gölün manzarasını da izleme imkanı buluyorlar

Şemsioğlu, tesiste bir t-bar (kayak teleferiği), 5 kayak pisti, otopark, soyunma odaları, kayak eğitim pistleri, kafe ve kızak pisti de bulunduğunu belirtti. Kayak merkezine özellikle Antalya, Denizli ve Burdur'dan vatandaşların geldiğini anlatan Şemsioğlu, "Kayak merkezinin adı Salda Gölü ile anılıyor. Buraya gelenler dünyanın sayılı gölleri arasında yer alan Salda Gölü'nün manzarasını izleme imkanı buluyor. Biz bu bölgede yaz turizminin yanı sıra, diğer kayak merkezleriyle kış turizmini de canlandırmak istiyoruz" diye konuştu.

Miniklerin kayak tutkusu

Kayak merkezine ailesiyle Yeşilova'dan gelen 5 yaşındaki Emre Tuna Durmuş da kısa bir kursun ardından kaymaya başladığını söyledi.Kursa başlarken önce zorlandığını ancak zamanla alıştığını anlatan Durmuş, "Kayak yaparken kendimi gerçek kayakçılar gibi hissediyorum. İleride bu sporu yapacağım" diye konuştu. Durmuş'un ablası 7 yaşındaki İlayda Naz Durmuş da kayak yapmayı düşe kalka öğrendiğini bildirerek, Salda Gölü ve kayak merkezi için yazdığı şiiri okudu.

Antalyalılar ilgi gösteriyor

Kayak yapmak için Antalya'dan gelen Tuba Aksakal, Elif Soydan ve Leyla Sert de merkezdeki eğitmenlerden kurs aldı. Aksakal, geçen yıl da merkeze geldiğine değinerek, "Geçen yıl yarım kalan kursumu tamamlıyorum. Kendimi daha da geliştireceğim. Buraya gelirken gölü de görme imkanı bulduk. Özellikle beyaz kumlarını çok beğendik. Ancak merkeze gelen yolların biraz daha bakıma ihtiyacı var. Özellikle tabelalar konulmalı" ifadelerini kullandı.

Soydan da göl ve kayak merkezinin müthiş bir manzara oluşturduğunu, merkeze çıkarken yol boyunca gölü izlediklerini ifade etti.

Kaynak: AA