Haberler

Prof. Dr. Olgun: 'Pandemi yılanların sayısını artırdı'

Abone Ol

Adnan Menderes Üniversitesi Zooloji Bölümü Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtuluş Olgun, kovid pandemisi döneminde insanların evlere kapanmasının yılan sayılarını arttırmış olabileceğini açıkladı. Prof. Dr. Olgun ayrıca yılanların artan hava sıcaklıklarında evlerin serin yerlerine girebileceğini, yılanın yakalanmasına bulunduğu ortama konacak bir ıslak havlunun yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Olgun: "Pandemi yılanların sayısını artırdı"

"Sıcak havalarda evlerimizin serin yerlerine girebilirler"

"Islak havlu ile yılanları saklandıkları yerden çıkarabiliriz"

AYDIN - Adnan Menderes Üniversitesi Zooloji Bölümü Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtuluş Olgun, kovid pandemisi döneminde insanların evlere kapanmasının yılan sayılarını arttırmış olabileceğini açıkladı. Prof. Dr. Olgun ayrıca yılanların artan hava sıcaklıklarında evlerin serin yerlerine girebileceğini, yılanın yakalanmasına bulunduğu ortama konacak bir ıslak havlunun yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.

"Türkiye'de 60 çeşit yılan türü var"

Prof. Dr. Kurtuluş Olgun şu andaki bilgilerle Türkiye'de 60 yılan türü olduğunu bildiklerini ifade ederek, "Bunlardan 17-18 tanesi zehirli yılan türlerine ait. Bu zehirli yılan türlerinin büyük kısmı lokal yerlerde yaşıyor. Yani insanlardan çok uzak bölgelerde yaşıyor. O nedenle bu zehirli yılan türlerinden en az 15 tanesi ile insanların karşılaşma ihtimali zayıf. Sadece 2-3 tür var çok yaygın olan. Bizim yaptığımız 40 yıllık çalışmalar sonucunda çok fazla yılan ısırmasına maruz kalan veyahut doğrudan doğruya zarar gören bir kişiyle çok fazla karşılaşmadık. Bunun yanında çok sayıda insan yılan ilişkisine ait çarpıcı bilgiler var. Ama bunların büyük bir kısmının doğru olmadığına inanıyoruz" dedi.

"Yılanların çoğalmasının sıcaklıkla bir ilişkisi olduğunu düşünmüyorum"

"Sıcakların artması ile yılanların çoğaldığına ilişkin bir takım bilgiler var. Ben bunun sıcaklıkla bir ilişkisinin olmadığını düşünüyorum" diyerek sözlerine devam eden Olgun, "Çünkü bunlar omurgalı hayvanlar. Her ne kadar soğukkanlı yani vücut ısılarını güneşe göre ayarlasalar da çok sıcaklarda gezen hayvanlar değil. Çok sıcak havalarda yılanların sayısının artacağını ben düşünmüyorum. Özellikle 2020 ve 2021 yıllarında hepimizin bildiği gibi evlere kapandık. Yılanlarda bundan çok olumlu yönde etkilendiler. İnsanlar evlerinde olduğu sürece onlar doğada özgürlüklerini ilan ettiler. Yılanların bu iki yıl üreme dönemlerini çok rahat geçirmelerine neden oldu. Bunun sonucunda da bıraktıkları yumurtaların büyük kısmı açıldı ve doğada şimdi onlar serbest bir şekilde geziyorlar. Bu nedenden dolayı yılan sayılarında artış olmuş olabilir. Gelecek yıllarda elde edilecek verilerin bu sonucu doğrulayacağını düşünüyorum. Yılanların çok olmasının düşünülmesinin bir diğer nedeninin ise insanlar artık bu konuda bilgilendiler. İnsanlar çağımızda bilgiye çok rahat ulaştıklarından yılanların artık çok tehlikeli hayvanlar olmadığını öğrendiler. Çektikleri resimleri videoları paylaşınca insanlar, yılanların çoğaldığı görüntüsünü ortaya çıkarıyor" diye konuştu.

"Sıcak havalardan onlarda bizim gibi etkileniyor"

Prof. Dr. Olgun, "Çok sıcak havalardan bizim gibi onlar da etkileniyorlar. Özellikle günün sıcak saatlerinden evlerimizin ve bahçemizin serin yerlerine girebilirler. Onlarla karşılaştığımızda korkuya kapılmamıza gerek yok. Yapmamız gereken hiçbir şey yapmadan onların ortamdan uzaklaşmasını sağlamak. Özellikle çok sıcak dönemlerde bu hayvanlarla evlerimizde karşılaşma ihtimalimiz var. Evin içinde görülmesi durumunda bulunduğu ortamı kapalı tutmaya çalışmak, daha sonra da görevlileri çağırmak en doğrusu olur. Eğer görevliler geldiğinde yine bulunamazsa hayvan odanın birkaç yerine ıslak bir havlu koyup, kapıyı kapatıp dışarıya çıkmak uygun olabilir. Çünkü bu hayvanlar nemi seven hayvanlar. Bir süre sonra bir uzman gözetiminde kontrol edildiğinde o hayvanı ıslak nemli bezlerin altında kolaylıkla bulabiliriz" diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sağlık

Adnan Menderes Üniversitesi Sağlık Haberler

Bakmadan Geçme

Eltilerin Savaşı filmi oyuncuları kim? Eltilerin Savaşı filmi konusu, oyuncuları ve Eltilerin Savaşı özeti! Eltilerin Savaşı filmi konusu nedir? Eltilerin Savaşı oyuncuları ve Eltilerin Savaşı özeti! Eltilerin Savaşı nerede çekildi? Eltilerin Savaşı konusu ne, oyuncuları kimler? Eltilerin Savaşı ne zaman, hangi kanalda? Güneş delindi mi? Güneş yüzeyindeki kara delik nedir, Dünya'ya zararı var mı? Akaryakıt Fiyatları (GÜNCEL): 6-7 Aralık Benzine ve Motorine İndirim veya Zam var mı? Güncel akaryakıt fiyatları! Trabzonspor - Çorum FK maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Trabzonspor - Çorum FK maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Canlı maç anlatımı! Trabzonspor - Çorum FK maçı CANLI izle! Trabzonspor - Çorum FK maçı canlı yayın izle! Nereden, nasıl izlenir? 6 Aralık Kabine toplantısı kararları! SON DAKİKA! Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları! Ziraat Türkiye Kupası 5. tur kura çekimi ne zaman? ZTK KURA ÇEKİMİ TARİHİ Kabine toplantısı konuları! GÜNDEMDE NELER VAR? 6 Aralık Kabine toplantısı konuları neler? Kabine toplantısı bitti mi? SON DURUM! Kabine toplantısı gündeminde neler var? Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu kimdir? Kaç yaşında, nereli, hangi partiden milletvekili? Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu'nun hayatı! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Antalya su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Bursa su kesintisi listesi!
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title