Haberler
BBC

Belçika'da Hastaların Ameliyat Öncesi Aç ve Susuz Kalmalarına Gerek Yok

Güncelleme:

Belçika'da yapılan bir araştırma, hastaların ameliyat öncesi saatlerce aç ve susuz kalmalarının gereksiz olduğunu ortaya koydu. Hastanelerde yapılan çalışmalar sonucunda, hastaların yeme içmeye devam etmelerine izin veriliyor. Bu yeni uygulama sayesinde hastaların daha iyi ve hızlı bir şekilde iyileşmeleri sağlanıyor.

Belçika’daki birçok hastanede artık hastalar, ameliyat öncesi saatlerce aç, susuz kalmak zorunda değil.

Ülkedeki 22 hastanenin katılımıyla 2 yıl boyunca yapılan bir araştırma, bunun gerekli olmadığı sonucuna vardı.

Bu nedenle, çok fazla olmamak koşuluyla, hastaların ameliyata yakın yeme, içmeye devam etmesine izin veriliyor.

Hasselt Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Kurt Van der Speeten’e göre, hastaların ameliyat öncesi saatlerce aç, susuz kalması “efsaneye dayanıyor” ve hiçbir geçerliliği bulunmuyor.

Belçika’daki Leuven Sağlık Enstitüsü, 22 büyük hastanenin katılımıyla, 2 yıl boyunca hastalara nasıl daha iyi hizmet verileceğini araştırdı.

“Kişiye özel danışmanlık” projesi kapsamında araştırılan konulardan biri de, hastaların ameliyattan saatler önce yeme içmeyi kesmesinin gerçekten gerekli olup olmadığıydı.

Genk'teki Doğu Limburg (ZOL) Hastanesi Ameliyat Sonrası Geliştirilmiş İyileşme Sertifikası alan ilk hastane oldu.

ZOL Hastanesi Cerrahi Bölümü Başkanı ve Hasselt Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Kurt Van der Speeten, ameliyata boş mideyle girilmesi kuralının, “dogma ve geleneklere dayandığını" söyledi.

Van der Speeten’e göre, ameliyat öncesi aç alma, anestezi altındayken hasta öksürüp, yutkunamadığı için, mide ve bağırsak sularının akciğer ve solunum yollarına taşabileceği fikrinden kaynaklanıyor.

Ancak Belçikalı profesör, bunun pratikte hiçbir zaman kanıtlanmadığını vurguladı.

Bu nedenle ameliyat öncesi aç kalma süresinin 1 günden 6 saate, daha sonra da 2 saate gevşetildiğini vurgulayan Prof. Dr. Kurt Van der Speeten, iki yıl boyunca bu konuyu ayrıntılı olarak incelediklerini anlattı.

Araştırmalar sonunda, çalışmayı sistematik olarak değerlendirmek için her hafta düzinelerce hastayla grup çalışması yaptıklarını söyleyen Van der Speeten, “Tüm operasyon geçmişi titizlikle kaydedildi ve analiz edildi. Yani kesinlikle her şey bir gecede olmadı” dedi.

'Tıp ansiklopedisi biraz yeniden yazılabilir.'

Van der Speeten’e göre, araştırma sonunda hastalar, ameliyat öncesi ve hastaneden ayrılma sürecine kadar normal ritimlerini korumaya teşvik ediliyor.

Bu çerçevede hastaların, çok fazla olmasa da yemeye ve içmeye devam etmesine izin veriliyor.

Van der Speeten, ameliyattan hemen sonra da hastadan yemesini ve içmesini istediklerini söyledi.

Van der Speeten’e göre, ameliyat sonrası yatarak dinlenmek de gerekli değil.

Kurt Van der Speeten, De Staandard gazetesine yaptığı açıklamada, bir fizyoterapist yardımıyla yürüyüşe çıkmanın, yatarak dinlenmekten daha iyi olduğunu vurguladı.

Belçikalı profesöre göre, İskandinavya ve Hollanda'da yapılan araştırmalar, ameliyat öncesi ve sonrası uygulanan klasik kuralların istenmeyen sonuç riskini artırdığını ve iyileşmeyi engellediğini ortaya koyuyor.

Yeni uygulamalar sayesinde hastaların daha iyi ve daha hızlı iyileşmiş olarak eve gitmelerini sağladıklarını dile getiren Van der Speeten, bunun sadece hasta için değil, aynı zamanda sağlık sistemi için de iyi olduğunu savundu:

“Akut bir hemşire açığı var. Bu şekilde onları daha iyi kullanabiliriz. Bu aynı zamanda sosyal bir ilerlemedir. Hükümet hastane bakımı için daha az harcama yapmak zorunda kalacaktır. Her şeyin bu kadar karmaşık olması gerekmiyor. Tıp ansiklopedisi biraz yeniden yazılabilir.”

Bu yılın başlarında Hollanda’da yapılan bir araştırma da, ameliyat öncesi aç, susuz kalmanın gerekli olmadığını ortaya koydu.

Utrecht Üniversitesi anestezi uzmanı Marije Marsman'ın araştırmacının ardından, hastaların ameliyata girene sıvı gıdalar almasına izin verilmeye başlandı.

Hollandalı uzmana göre, ameliyata kadar sıvı alan hastalar daha sonra kendilerini daha iyi hissediyor. Ayrıca bu şekilde ameliyata girmek, aç karnına girmek kadar güvenli. Çünkü sıvılar mideden hızla atılıyor.

BBC

Ameliyat Belçika Susuz Sağlık Dünya Haberler

AK Parti'den Özel'in Cumhur İttifakı'na yönelik sözlerine tepki: Bu bir siyasi saldırganlıktır

AK Parti'den Özel'in Cumhur İttifakı'na yönelik sözlerine tepki: Bu bir siyasi saldırganlıktır

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Yaşlı adam, kızını ve torununu kurşun yağmuruna tutarak katletti

Yaşlı adam, kızını ve torununu kurşun yağmuruna tutarak katletti

Bakmadan Geçme

ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 13-14 Haziran 2024 Antalya su kesintisi listesi! Recep İvedik 6 filmi oyuncuları kim? Recep İvedik 6 filmi konusu, oyuncuları ve Recep İvedik 6 özeti! Recep İvedik 6 ne zaman, nerede çekildi? Hangi ülkede çekilmiştir? Kenya mı Türkiye mi? Recep İvedik 6 filmi hangi ülkede ve şehirde geçiyor? #129300 Bu akşam Survivor var mı? Bu akşam Survivor All Star yeni bölüm yayınlanacak mı? 13 Haziran Perşembe Survivor yeni bölüm! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 13-14 Haziran 2024 İzmir su kesintisi listesi! Ayın Düşüşü filmi oyuncuları kim, konusu ne? Ayın Düşüşü filmi ne zaman, nerede çekildi? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 13-14 Haziran Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 13-14 Haziran 2024 Ankara su kesintisi listesi! Şırnak bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Karne günü okula serbest kıyafet mi, üniformalı mı gidilecek? Sivil kıyafetle gidilebilir mi? Şanlıurfa bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Sivas bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 13 Haziran günün maçları nereden izlenir? Sinop bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! 14 Haziran Cuma 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 14 Haziran burç yorumları nedir?
Merkez Bankası rezervleri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

Merkez Bankası rezervleri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title