Haberler

ARAF BEBEK, ROBOTİK CERRAHİ MİDE ÇEKME AMELİYATI YAPILAN EN KÜÇÜK HASTA OLDU

Güncelleme:

YEMEK borusu doğuştan kapalı olan Araf Sağlam (1), Ege Üniversitesi Hastanesi'nde robotik cerrahi yöntemiyle mide çekme ameliyatı yapılması sonucu sağlığına kavuştu.

YEMEK borusu doğuştan kapalı olan Araf Sağlam (1), Ege Üniversitesi Hastanesi'nde robotik cerrahi yöntemiyle mide çekme ameliyatı yapılması sonucu sağlığına kavuştu. Ameliyatı gerçekleştiren Doç. Dr. Dökümcü, "Robotik mide çekme ameliyatı günümüze dek sadece erişkinlerde yemek borusu kanserleri için sınırlı merkezde uygulanmıştır. Hastamızın 1 yaşında ve özofagus atrezisi tanısı olması nedenleriyle dünyada bu ameliyat uygulanmış ilk ve en küçük hastadır" dedi.

İzmir'de Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Hastanesi'ne henüz 10 aylıkken getirilen ve doğuştan yemek borusu kapalı olan Araf Sağlam, robotik cerrahi yöntemi ile ameliyat edildi. Başhekim Yardımcısı ve Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zafer Dökümcü ile ekibi tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonla sağlığına kavuşan Afra bebek, dünyada özofagus atrezisi tanısıyla robotik cerrahi yöntemin uygulandığı en küçük hasta oldu. Doç. Dr. Dökümcü, açık, çok delikli, tek delikli yöntemler ile robotik cerrahinin avantaj ve dezavantajlarına yönelik aileyi bilgilendirdi. Ailenin de robotik cerrahi yönteminin uygulanmasına karar verdiğini söyleyen Dökümcü, "Robotik mide çekme ameliyatı günümüze dek erişkinlerde yemek borusu kanserleri için sınırlı merkezde uygulanmıştır. Hastamızın 1 yaşında ve özofagus atrezisi tanısı olması nedenleriyle dünyada bu ameliyat uygulanmış ilk ve en küçük hastadır" diye konuştu.

'ARTIK AĞIZDAN BESLENİP YUTKUNABİLİYOR'

Başarılı operasyonun ardından Araf bebeğin yoğun bakım sürecinin devam ettiğini aktaran Doç. Dr. Dökümcü, 'Önce nefes borusunu endoskopi ile değerlendirdik ardından karına geçerek 1 santimetreden küçük 5 delikten robotik aletler yardımıyla ilerledik. Daha önceki ameliyat sonrasında meydana gelen karın içi yapışıklıklarını giderdik ve mide tüpünü iptal ederek mideyi karın içinde onardıktan sonra yukarı çekmek üzere hazırladık. Karın ile göğüs boşluklarını ayıran diyafram kasının ortasından göğsün arka bölgesine doğru ilerleyerek kalbin arkasından ve aort damarının yanından boyuna kadar yukarı çıkan sanki başımızı vücudun içine sokmuşçasına görüş sağlayarak mide için bir tünel hazırladık. Sonrasında boyunda üst yemek borusunun ağızlaştırıldığı alanı ciltten serbestleştirip mide ile birleştirmek için hazırladık ve oluşturduğumuz tünelden yukarı çektiğimiz mideyi yemek borusunun üst sağlam kısmı ile birleştirdik. Böylece hastamız artık tükürüğünü ve ağızdan aldıklarını yutar hale geldi" dedi.

'HASTALIĞI DOĞUŞTANDI'

Diyarbakır'dan İzmir'e tedavi için geldiklerini belirten Araf'ın babası Lokman Sağlam, 'Araf'ın hastalığı doğuştan geliyordu. Yemek borusu ile mide arasında bağlantı yoktu. 1 yıl boyunca gelişmesini bekledik ama olmadı. Burada yapılan operasyon ile bu bağlantı sağlandı. Daha önce böyle bir yöntemin olduğunu duymamıştık" diye konuştu.

Anne Dilek Sağlam ise operasyon ekibi ve tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ederek, 'Herkesten Allah razı olsun. Çocuğum sağlığına kavuştuğu için çok mutluyum" dedi.

EÜ Rektörü Prof. DR. Necdet Budak, hastanın ameliyatının 6'ncı gününden itibaren ağızdan beslenir hale geldiğini, ameliyat öncesi ve sonraki tüm süreçlerin çok değerli olduğunu vurguladı. Doç. Dr. Dökümcü ile ekibini tebrik eden Prof. Dr. Budak, 'Farklı birimlerimizde kullanılan robotik cerrahide ileri düzey ameliyatlar gerçekleştiren ekibimizi kutluyorum" diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sağlık

Ege Üniversitesi Hastanesi Ege Üniversitesi Sağlık Haberler

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a zehir zemberek yanıt: O hançeri 15 Temmuz'da milletin sırtına sapladın

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a zehir zemberek yanıt: O hançeri 15 Temmuz'da milletin sırtına sapladın

Sadece Kürtçe hizmet vereceğini açıklayan kafe işletmecisi gözaltında

Sadece Kürtçe hizmet vereceğini açıklayan kafe işletmecisi gözaltında

Brezilya'dan Gazze'deki saldırılara tepki: İsrail büyükelçisini geri çekti

Brezilya'dan Gazze'deki saldırılara tepki: İsrail büyükelçisini geri çekti

Bakmadan Geçme

Limon FC olayı ne, Limon FC maçında ne oldu? #129300 30 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 30 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 30 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 30 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 30 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! İsrail lanetleme kararı nedir? Lanetleme kararı alınınca ne olur? 30 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 30 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 30 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 30 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Mourinho ne zaman İstanbul'a geliyor? Aziz Yıldırım transferi bitirdi Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 30 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? #129300 Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Voleybolda yeşil kart nedir, yeşil kart neden gösterilir? #129342
Aziz Yıldırım transferi bitirdi! Jose Mourinho imzayı attı

Aziz Yıldırım transferi bitirdi! Jose Mourinho imzayı attı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title