Saadet Partisi Yetkilisi: AK Parti'de 40 Vekil Riskli - Haberler
Haberi Paylaş

Saadet Partisi Yetkilisi: AK Parti'de 40 Vekil Riskli

Saadet Partisi Yetkilisi: AK Parti'de 40 Vekil Riskli
Haberler.com - Haberler | Güncel

1 Kasım seçimleri için AK Parti ile ittifak için dirsek temasında olan Saadet Partisi'nde üst düzey bir yetkili AK Parti'de 40 vekilin riskli pozisyonda olduğunu belirtti.

AK Parti'de, 1 Kasım milletvekili genel seçimleri için milletvekili aday adaylığı başvuruları önceki akşam sona erdi. Engelli adaylar hariç başvuranların sayısı 3 bini geçti. Kadın adayların sayısının 500'e yakın olduğu belirtiliyor.

AK PARTİ'DE ADAYLAR MÜLAKATA SOKULMAYACAK

AK Parti'nin kasasına bu başvurulardan yaklaşık 13 milyon lira girdi. 7 Haziran seçimlerinde 6 bin 223 başvuru gelmişti. 3 dönemliklerin geri dönmesi, listelerde büyük değişiklik beklenmemesi, adaylık sürecinin kısa olması başvuru sayısının düşmesine gerekçe olarak gösteriliyor. AK Parti, seçim takviminin kısa olması nedeniyle adayları mülakata sokmayacak. Adaylar ile ilgili teşkilatta temayül yoklaması yapılmayacak. 12 Eylül'e kadar kurulacak alt komisyonlar aday sayılarını düşürecek. 12-18 Eylül arasında da Başbakan Davutoğlu'nun başkanlığındaki üst komisyon AK Parti'nin 550 adayını belirleyecek.

DAVUTOĞLU TEKLİF GÖTÜRECEK

Bu süreçte Davutoğlu, başta 3 dönemlik olan ve başvuru yapmayan partililer olmak üzere TBMM'de görmek istediği isimlere teklif götürecek. Partinin tecrübeli siyasetçilerinden Cemil Çiçek, Bülent Arınç, Mehmet Ali Şahin, Ali Babacan, Mustafa Ataş, Beşir Atalay, Sadullah Ergin, Nimet Baş, Cevdet Erdöl, Hüseyin Çelik ve Nihat Ergün başvuru yapmayan isimler.

BAŞVURANLAR

Yine 3 dönem kuralı nedeniyle 7 Haziran'da aday olamayan Taner Yıldız, Faruk Çelik, Ömer Çelik, Bülent Gedikli, Recep Akdağ, Binali Yıldırım, Mustafa Elitaş, Nevzat Pakdil, Sadık Yakut, Bekir Bozdağ'ın ise adaylık için başvuru yaptığı bildirildi. 7 Haziran sonrası 3 dönemlik olan isimlerin önü de, 1 Kasım'da bu kuralın uygulanmaması kararıyla açılmıştı. Bu isimlerden Mehmet Müezzinoğlu, Cevdet Yılmaz, Mehmet Şimşek, İdris Güllüce, Veysel Eroğlu, Fikri Işık, Lütfi Elvan dahil 26 partilinin tamamının başvuru yaptığı ifade edildi.

40 VEKİL RİSKLİ

AK Parti ile Saadet Partisi arasında 1 Kasım öncesinde yaşanan ittifak yakınlaşmasına ilişkin Saadet kanadından da değerlendirmeler geldi. Saadet Partisi'nin üst düzey bir yetkilisi, 7 Haziran seçimleri dikkate alındığında AK Parti'nin 40 milletvekilinin riskli pozisyonda olduğunu söyledi. AK Parti'nin bu 40 seçim bölgesinde birkaç binle ifade edilebilecek oylarla milletvekilliği kazandığını kaydeden parti yetkilisi, "AK Parti ile 7 Haziran'da ittifak yapmış olsaydık, sandalye sayısı en az 10 artardı." değerlendirmesini yaptı. (Kaynak: Habertürk)

Saadet Partisi Yetkilisi: AK Parti'de 40 Vekil Riskli

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (100)
HOROZ:AKP YE OY VERECEGINIZE SEYTANA OY VERIN, SEYTAN SEYTANDIR BELLIDIR AMA BUNLAR SEYTANDAN DAHA SEYTAN DIR DINI SIYASETE ALET EDIP INSANLARIN DUYGU VE INANC LARINI KULLANARAK SECILEREK MILLETIN KANINI EMIYORLAR Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
abizer:255 40 295 yine 400 etmedi ne olacak bundan sonra b pilani devami devletli Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
As1:DAVUTOGLU. SEN COKK BÜYÜK COKK HAYIRLI BIR INSANSIN SENIN KARSINDA SAYGI ILE EGILIYORUM BÜYÜK ADAM DAVUTOGLU ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN KESKE BENIMDE SENIN GIB GÜZEL GÜVENILIR BIR DOSTUM OLSAYDI . . NE MUTLU ERDOGANA SENIN GIBI BIR KARDESI VAR SLM KAL BÜYÜK ADAM DAVUTOGLU. ALLAHA EMANETSIN Cevap Yaz 5 2 Yayından Kaldır
Tüm 100 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title