Rutkay Aziz ve Taner Barlas'ın İddialı Oyun

Rutkay Aziz ve Taner Barlas'ın İddialı Oyun

"Adalet, Sizsiniz" adlı oyun; 23 Kasım, akşamı Caddebostan Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek prömiyeri ile perdelerini açacak!

Rutkay Aziz ve Taner Barlas'ın İddialı Oyun

Yargının siyasallaştığı üç tarihi olayı Sokrates, Galileo, Sacco ve Vanzetti'nin yaşamları üzerinden sahneye taşıyan, AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneye konan "Adalet, Sizsiniz"in biletleri satışa çıktı!

Muhsin Ertuğrul hocalarının, yazılarına "Perdeci" imzasını atmasından esinlenerek, kendilerine "Perdeci Oyuncuları" adını yakıştıran oyuncular Rutkay Aziz ve Taner Barlas'ın ilk oyunu "Adalet, Sizsiniz"; Ümit Denizer tarafından kaleme alındı.

AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu'nun tek perdelik yeni oyunu "Adalet, Sizsiniz"; yargının siyasallaştığı üç tarihi olayı, usta oyuncular Rutkay Aziz ve Taner Barlas'ın muhteşem yorumlarıyla tiyatroya aktarıyor. M.Ö. 5. yüzyılda Atina'da, Beş Yüzler Meclisi'nin ölüme mahkûm ettiği düşünür Sokrates, 1633 yılında Roma'da, Engizisyon'un müebbet hapse mahkûm ettiği bilim adamı Galileo ve 1927 yılında Boston'da, adaletin ölüme mahkûm ettiği iki İtalyan göçmen işçi Sacco ile Vanzetti'nin hikayeleri, "Adalet, Sizsiniz" ile tiyatro severlere ulaşıyor.

Yıllar sonra, haksız mahkûmiyet kararlarının kaldırılmasıyla, tarihe geçmiş bu masumların itibarlarının iade edildiğini vurgulayan oyun; "Perdeci Oyuncuları" adını tercih eden yeni bir grup tarafından hazırlandı. Oyunun yönetmenliğini de üstlenen "Perdeci Oyuncuları" ismini, yazılarına "Perdeci" imzasını atan Muhsin Ertuğrul'dan alıyor.

Rutkay Aziz ve Taner Barlas'ın birlikte rol aldığı ve tam adı "Adalet, Sizsiniz (Sokrates, Galileo, Sacco, Vanzetti)" olan oyun, 2012 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü. Ümit Denizer'in kaleme aldığı "Adalet, Sizsiniz"in sahne tasarımı ve kostümleri Metin Deniz imzasını taşırken, kukla uygulamaları ise Bülent İşcan tarafından gerçekleştiriliyor.

23 Kasım 2012, Cuma akşamı saat 20:30'da Caddebostan Kültür Merkezi'nde perdelerini açacak olan "Adalet, Sizsiniz"; Kasım ve Aralık ayı boyunca Türkiye'nin farklı şehirlerinde tiyatro severlerle buluşacak. "Adalet, Sizsiniz" oyunlarına ait biletler, Biletix'ten ve oyunun sahneleneceği salonların gişelerinden temin edilebilir.