Rusya ve Çin, Suriye'ye insani yardım gönderen mekanizmanın yenilenmesini veto etti

Rusya ve Çin, Suriye'ye insani yardım gönderen mekanizmanın yenilenmesini veto etti

Rusya ve Çin, Suriye'de yaklaşık 3 milyon kişiye BM yardımlarının gönderilmesine imkan tanıyan mekanizmanın yenilenmesini veto etti.

08.07.2020 08:12 | Son Güncelleme: 08.07.2020 08:12

Birleşmiş Milletler (BMGK) Güvenlik Konseyi, 2014'ten beri Suriye'ye sınır ötesi uluslararası yardımların yapılmasına olanak sağlayan ve 10 Temmuz'da görev süresi dolacak olan mekanizmanın yenilenmesini oyladı.

Almanya ve Belçika tarafından konseye sunulan karar tasarısı, Rusya ve Çin tarafından veto edildi.

10 TEMMUZ'DAN İTİBAREN KONVOYLAR SINIRDAN GEÇEMEYECEK

Suriye'ye, mevcut BMGK kararı doğrultusunda sadece Türkiye üzerinden iki sınır kapısından, Öncüpınar karşısındaki Babüsselame ve Cilvegözü karşısındaki Babülhava'dan uluslararası yardımlar yapılabiliyor. Rusya ve Çin'in vetosunun ardından iki sınır kapısı da 10 Temmuz'da mekanizmanın görev süresinin dolmasıyla yardım konvoylarının geçişine kapanmış olacak.

Suriye'ye sınır ötesi yardımların yapılabilmesi için BMGK kararı gerekiyor.

3 MİLYON KİŞİYİ AÇLIĞA MAHKUM ETTİLER

BM'ye göre Suriye'nin kuzey batısında İdlib'de yaşayan 3 milyona yakın kişinin yüzde 70'i insani yardıma ihtiyaç duyuyor. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Türkiye üzerinden iki sınır kapısından ocak ayından beri 1613'ü Öncüpınar'dan olmak üzere Suriye'ye 8 bin 468 yardım konvoyu gönderdi.

RUSYA VE ÇİN GEÇEN YILDA VETO ETMİŞTİ

Geçen yıl ikisi Türkiye'den olmak üzere Suriye'ye yardımların yapıldığı 4 sınır kapısı bulunurken, Rusya ve Çin'in vetosunun ardından bunlar 2'ye indirilmişti. Suriye ve Ürdün arasındaki er-Remse ve Irak ile olan El-Yarubiyye sınır kapıları yardımların girişine kapatılmıştı.

Rusya ve Çin, Suriye'ye insani yardım gönderen mekanizmanın yenilenmesini veto etti

Kaynak: AA

Haber Yorumları (24)
TARIK: Bu dünyaya adalet Türk milleti sayesinde geldi. Her millete saygı duydu, onları aşağılamadı, sömürmedi.
BİRİSİ: Suphelendi nickli vatandas dunekadar arap dusmaniydiniz simdi araplar turkiyeyi sevmiyor diyemi zorunuza gidiyor ama gitmesin turkiye karsiti araplarin halki deil somurgeci devletlerin getirdigi krallar ve aileleri arastir biraz zohniyetini deistir dicemde nerdee
ŞÜPHELENDİ: İki arap komşumuz hariç sanırım tüm komşularımız karşı fikirde. Tabii hepsini batı destekli düşman deyip silip atmak tarihimizdeki kötü şeyleri de iyi şeyler gibi öğrenip, hatalarımızı ileride tekrar etmemekten daha kolay oluyor. .
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Rusya ve Çin, Suriye'ye insani yardım gönderen mekanizmanın yenilenmesini veto etti - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23.7.2020 23:28:05. #1.14#
title