Rusya-Ukrayna Arasında "Gümrük Birliği" Tartışması

Rusya-Ukrayna Arasında "Gümrük Birliği" Tartışması

21.11.2012 22:02 | Son Güncelleme: 21.11.2012 22:02
Rusya-Ukrayna Arasında

Rusya, Ukrayna'nın gümrük birliğine girmesi konusunda ısrar ediyor.

Rusya, Ukrayna'nın gümrük birliğine girmesi konusunda ısrar ediyor.

İkili temaslarda bulunmak üzere Moskova'ya gelen Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov, Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev ile bir araya geldi.

İki lider görüşme sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı'nın "Ukrayna'nın gümrük birliğine üye olması yasa dışı olur" sözlerini hatırlatan Medvedev, "Sayın Azarov'un bu konudaki düşüncelerini merak ediyorum. Eğer kendisi de yardımcısı gibi düşünüyorsa sanırım tartışacak bir şey yok" dedi. Azarov ise bu konu üzerinde neredeyse her gün çalıştıklarını ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de daha önce yaptığı açıklamalarda, gümrük birliğine girmenin ülkelerin kendi tercihlerine bağlı olduğunu ancak büyük kazançlar sağlayacaklarını unutmamaları gerektiğini belirtmişti.

Rusya, Belarus ve Kazakistan arasında kurulan gümrük birliği, üç ülke arasındaki "tek ekonomik bölge" oluşturulmasını hedefliyor.

Rusya, Ukrayna başta olmak üzere birçok eski Sovyet ülkesinin bu yapıya dahil olmasını istiyor.

Uzmanlar, Rusya'nın gümrük birliğini kurarak, bazı eski Sovyet ülkelerinde kaybettiği siyasi etkisini, ekonomik bağlarla güçlendirmeyi amaçladığını belirtiyor.

Muhabir: Halit Gülşen

Yayıncı: İbrahim Uyar - MOSKOVA

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title