Risk haritasında kırmızıya boyanan Konya'da dolan mezarlıklar defin işlemlerine kapatılıyor

Risk haritasında kırmızıya boyanan Konya'da dolan mezarlıklar defin işlemlerine kapatılıyor

Haberler.com - Haberler | Güncel

Koronavirüs risk haritasında kırmızıya boyanan ve çok yüksek riskli kategoride yer alan Konya'da şehir merkezinde bulunan iki büyük mezarlıkla ilgili Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından yeni bir karar alındı. Yüzde 99 doluluk oranına ulaşılan her iki mezarlık da 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren defne kapatıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan koronavirüs risk haritasına göre çok yüksek riskli kategoride bulunan Konya'da her geçen gün artan vaka sayısı endişelendiriyor.

Kentin durumu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın geçtiğimiz hafta açıkladığı güncel koronavirüs vaka haritasına da yansımıştı. Haritaya göre, Konya'da 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısının 119,28'den 150,98'e yükseldiği görüldü.

MEZARLIKLAR YÜZDE 99 DOLDU

Kentte artan vaka ve ölüm sayılarının ardından Konya'nın Karatay ilçesinde bulunan Üçler Mezarlığı ve Selçuklu ilçesinde yer alan Musalla Mezarlığı ile ilgili Büyükşehir Belediye Meclisi yeni bir karar aldı.

Belediye meclisinin aldığı karara göre, Konya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'na bağlı Mezarlıklar Şube Müdürlüğü'nün sorumluluğu altında bulunan Üçler ve Musalla Mezarlığı, kapasitesinin yüzde 99 doluluk oranına ulaştığından dolayı 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren defne kapatılacak.

BELEDİYE AFİŞLERLE DUYURDU

Belediye meclisinin aldığı kararın ardından mezarlık girişlerine vatandaşları bilgilendirmek için "Büyükşehir Belediyesi Meclisinin 12.02.2021 tarih ve 98 sayılı kararına göre Üçler Mezarlığı ve Musalla Mezarlığı 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren yeni defne kapatılacaktır" yazılı afişler asıldı.

"ÖLÜ SAYISI YÜZDE 60 ARTTI"

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Eyüp Çetin, şunları söyledi:

* 1 yıldır devam eden pandemi sürecinde koronavirüs kaynaklı günlük ortalama 25-30 vatandaşımız hayatını kaybediyor.

* Koronavirüsten önceki dönemle bugünü kıyasladığımızda günlük ölüm sayısı yüzde 60 civarında arttı.

* Kent merkezinde bulunan 2 mezarlığımızda da az sayıda olan mezar yerleri koronavirüs kaynaklı ölüm sayılarının artması nedeniyle kısa sürede doldu.

"KENTTE EK TEDBİRLER ALINMALI"

Sözcü gazetesinin haberine göre Konya'da koronavirüs vaka sayılarının arttığına da dikkat çeken Çetin, şu ifadeleri kullandı:

* Konya'da vaka sayılarımızın büyük çoğunluğu mutant virüs. Şu an kamu hastanelerimizdeki yoğunluktan vaka sayılarının artışa geçtiğini gözlemleyebiliyoruz.

* Özellikle Konya'da etkili olan mutant virüsün etkilerini ilerleyen günlerde daha fazla hissetmeye başlayacağız. Bunun için kentte mutlaka ek tedbirlerin alınması gerekiyor.

Risk haritasında kırmızıya boyanan Konya'da dolan mezarlıklar defin işlemlerine kapatılıyor
Haber Yorumları (7)
MECZUP: bu dünya biz faniler için bir durak hepimiz istisnasız buradan son yolculuğumuzu yapacağız bu günlerde acayip şeyler oluyor sanki bazıları allahın sevgili kulları olmuş camiden kalabalık cemaat eşliğinde son yolculuklarına çıkıyor bazıları sayılı miktarda cemaatle camiye götürmeden ikinci sınıf vatandaş gibi defin ediliyor allah katında bütün kullar eşittir hiç bir kimse makam ve mevki sahibi de olsa diğerinden üstün değildir her müslümanın eşit muamele görmesi hakkıdır cenazede dahil
OTUZ BİN KİŞİ: bence daha fazla, en az bunlar kadar da ölüm nedeni başka şeyler denen kişiler var. . mesela bir kişi kalp hastası, korona oluyor ve ölüyor, ölüm sebebi kal deniyor, yıllardır kalp hastasıydı zaten ama korona kapınca kötüleşip öldü, dolayısı ile korona ölümlerine dahil edilmeli ama edilmiyor
CEMİL ÇETİN: Konya Valisi ve Emniyet Müdürü uyuyor mu? Hiç bir kontol yok. Konya yol geçen hanı gibi. Gençler gece 1-2 ye kadar sokaklarda. Aldığınız maaşın hakkını verin.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title