Resneli Niyazi Bey Okulu Yenileniyor
Haberler » Güncel » Haber

Resneli Niyazi Bey Okulu Yenileniyor

İttihat ve Terakki'nin Önde Gelen İsimlerinden Resneli Niyazi Bey'in Adını Taşıyan Şişli'deki İlköğretim Okulu Yenileniyor.

Resneli Niyazi Bey Okulu Yenileniyor

İttihat ve Terakki’nin önde gelen isimlerinden Resneli Niyazi Bey’in adını taşıyan Şişli’deki ilköğretim okulu yenileniyor.

Okulun kapasitesi, 3.5 milyon YTL harcanarak, 16 derslikten 62 dersliğe çıkarılıp eğitim-öğretim yılının ikinci yarısına yetiştirilecek. 1100 öğrenci kapasiteli okul inşaatının temeli dün Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, öğrenciler, veliler ve vatandaşların katıldığı törenle atıldı. Sarıgül, ilçedeki tüm okulları Avrupa Birliği standartlarının üzerine çıkarmaya çalıştıklarını söyledi. Şişli’de bugüne kadar 20 okulu yenilediklerini, 21. okul olan Resneli Niyazi Bey İlköğretim Okulu’nun, altındaki 350 araçlık otoparkı ile birlikte önümüzdeki Şubat ayına kadar bitirileceğini belirten Sarıgül, "Çocuklarımız artık saat 09.00’da dersbaşı yapıp, 15.30’a kadar eğitim görecekler. Bu okulda fen ve kimya laboratuarları, kütüphane, anaokul, kapalı spor, tiyatro ve konferans salonu da yer alacak" dedi.

KİMDİR

Resneli Niyazi Bey, II. Meşrutiyet’in ilanına yol açan ayaklanmanın lideri olarak bilinir. Padişah II. Abdülhamit’in Meşrutiyet’i ilan etmesinden sonra döndüğü Selanik’te ’Hürriyet kahramanı’ olarak karşılanan Resneli Niyazi Bey, 1913 yılında Arnavutluk’un Avlonya limanında, İstanbul’a gitmek üzereyken koruması tarafından öldürülmüştür.