Rektör Adnan Görür'ün Görev Süresi Sona Eriyor

Rektör Adnan Görür'ün Görev Süresi Sona Eriyor

29.05.2017 14:06 | Son Güncelleme: 29.05.2017 14:06
Rektör Adnan Görür'ün Görev Süresi Sona Eriyor

Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür’ün görev süresi sona eriyor.

Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür'ün görev süresi sona eriyor. Rektörlük için Yüksek Öğretim kuruluna bugüne kadar Rektörlük adayı için 17 kişi müracaat etti. 2 Haziran tarihinde sona erecek başvuru sonrasında YÖK, Cumhurbaşkanına 3 aday sunacak.

8 yıllık görev süresini tamamlayan Rektör Görür, Üniversiteye 1995 yılında geldiğini ve 2009 yılında Rektör olduğunu belirterek, Üniversitede 10 bin öğrenci varken, bugün 27 bin öğrenci eğitim gördüğünü söyledi. Görür, görev süresi sonrası Niğde'de kalacağını ve bilimsel çalışmalar yapmayı planladığını ifade etti.

Ömer Halisdemir Üniversitesi kampüsünde görev süresi içerisinde büyük değişim yaşandığına dikkat çeken Görür, "1995 yılından beri üniversitedeyim. İlk geldiğimde Elektrik-Elektronik bölümünde görev yaptım. Niğde benim yaşama kültürüme uygun bir yer. Bu görevi yaptığım süreçte olumlu destekler gördüm. Niğdeliler büyük destekte bulundu. 2009 yılında Rektörlük görevine geldiğimde 10 bin öğrenci vardı, şimdi 27 bin öğrenci oldu. 130 bin metrekare alandan şuanda 270 bin metrekareye yakın kapalı alan oluştu. 150 bin metrekare yeşil alan oluşturuldu. Kampüs içerisinde yol yoktu 4 kilometre duble yol olmak üzere 7 kilometre yol oluştu."dedi.

4 fakülteden 10 fakülteye çıkardıklarını ve 5 tanesinin aktif hale geldiğini söyleyen Görür, açıklamasını şu şekilde sürdürdü; "Şuanda açılan lisans programlarının yarısından fazlası bu dönem içerisinde açıldı. 5 doktora programı vardı 19 doktora programı oldu. Çok fazla şey yaptık. 2009'dan bu noktaya geleceksiniz deselerdi ben inanmazdım. Çünkü şartlar kötüydü, imkanlar kısıtlıydı. Görev alan ekiplerimiz çok özverili çalıştılar. Eksikler yok mu tabi ki var. Bir merkezi laboratuvar personel anlamın da istediğimiz sayıyı bulamadık. Orada 30-40 kişi olsa çok farklı iş yapılabilirdi. Hidrojen enerjisi anlamında bizim gibi başka çalışan bir yer yok. Artı üretilen membran var onların ürettiği güç dünyada ilk beşinci sırada. Bunlar çok başarılı işler, birçok büyük özel şirketlerle Teknoparkta çalışmalar yürütüyoruz. İnsan bu işlerde başarılı oldukça daha çok motivasyonla çalışıyor. Ben gönül huzuru içerisinde, yüzde yüz her şey doğru mu hata yok mu mutlaka bizim de eksikliklerimiz, hatalarımız olmuştur. Ama bunların hepsi bir iş yaparken bir ürün ortaya çıkarırken olabilecek şeyler. 6 ayda bir Sayıştay denetiminden geçiyoruz o denetimlerde bir ara Ömer Halisdemir Üniversitesinin denetimden çıkarılması teklifi edildi. Onun için çok rahatı. Harcamalar falan hepsi kayıtlı. Önemli olan mevzuata uygun hareket etmek. İyi bir dönemim geçtiğini düşünüyorum. Benden sonra gelen arkadaşlara başarılar diliyorum. Niğde'den ayrılmayı düşünmüyorum. Bilimsel çalışmalar yapmayı planlıyorum." - NİĞDE

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title