Prof. Dr. Orhan Şen'den, felaketi yaşayan Karadeniz için uyarı: Özellikle Rize ve Artvin'de afet yaşanabilir - Haberler
Haberi Paylaş

Prof. Dr. Orhan Şen'den, felaketi yaşayan Karadeniz için uyarı: Özellikle Rize ve Artvin'de afet yaşanabilir

Haberler.com / Jülide İshakoğlu - Haberler | Güncel

Geçtiğimiz aylarda yaşanan sel felaketinin izlerini henüz silemeyen Karadeniz için Meteoroloji'nin yanı sıra Prof. Dr. Orhan Şen'den de uyarı geldi. Zonguldak, Düzce, Bartın, Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon'da şiddetli yağışların yaşanacağını söyleyen Şen, "Rize ve Artvin'de ise yağışlar 100 kilogramın üstüne çıkacak ki bu afet demek. Yüksek yerlere çıkmak gerek" sözlerine yer verdi.

Meteoroloji'den ise dün Batı Karadeniz için sel uyarısı geldi. Yapılan açıklamada, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevreleri ile Kastamonu'nun kıyı kesimlerinde sağanak yağış beklendiği belirtilerek su baskını ve yıldırımın beklendiği ifade edildi.

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen'den ise Karadeniz'in geneli için bir uyarı geldi. Yağışların hortumlara neden olabileceğini de belirten Şen, Zonguldak, Düzce, Bartın, Samsun ve Ordu civarlarında yağışların kuvvetli olup saatte 50 kilograma kadar çıkabileceğini belirtti.

Giresun ve Trabzon için ise yağışların saatte 100 kilograma kadar ulaşabileceğini söyleyen Şen, "Rize ve Artvin de yağışlar 100 kilogramın da üzerine çıkacak. Bu ise afet demek" dedi.

Sellerin dere taşkınlarından kaynaklandığını söyleyen Şen, "İkinci bir uyarım da Sinop çevresinde yaşanacak şiddetli rüzgar için. Doğu Anadolu'da da kuvvetli rüzgarlar bugün ve yarın etkili olacak. Mutlaka tedbir alınmalı ve yükseklere çıkılmalı" sözlerine yer verdi.

Karadeniz, temmuz ayından bu yana yaşanan şiddetli yağışlar nedeniyle felaketi yaşıyor. Temmuz ayında Doğu Karadeniz'de 2 hafta arayla yaşanan sel felaketi yaşanırken, Ağustos ayının başında ise Batı Karadeniz'deki yağışlar hayatı felç etti. Afet nedeniyle onlarca insan yaşamını yitirdi, yüzlerce insan ise evlerinden oldu.

Jülide İshakoğlu
Haberler.com Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (1)
HAKAN ARSLANOĞLU:Dere yataklarına evler binalar yapıldığı sürece o binalar yıkılacaktır. Dereler sokakları götürmüyor. dere yatakları sokağa dönüştürülüyor. Cevap Yaz 0 24 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title