Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan önemli uyarı: AVM'de yerde yemek, restoranda yemekten daha riskli - Haberler
Haberi Paylaş

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan önemli uyarı: AVM'de yerde yemek, restoranda yemekten daha riskli

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, restoran ve lokantaların önünde yere çökerek yemek yenmesinin, koronavirüs bulaşma riski açısından restoranlarda yemekten daha tehlikeli olduğuna dikkat çekti.

Koronavirüsle mücadele kapsamında yeni kısıtlamalar ile restoranlar içeriye müşteri almayıp sadece 'gel al' ve 'paket servisi' yaparak hizmet vermeye başladı. Lokantalardan ve AVM'lerin yemek bölümlerinden yiyecek alanlar, bulundukları alandan ayrılmayıp yemeklerini sokakta, AVM'de yere çökerek yerken kalabalık oluşturmaya başladı.

"KORONAVİRÜS BULAŞI AÇISINDAN RİSKLİ"

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, oluşan bu kalabalığın koronavirüs bulaşı açısından riskli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ceyhan, normalde restoran ve kafelerde sandalyelerin yerlerini ayarlayarak sosyal mesafenin sağlanabildiğini belirterek, "Ama o görüntülerde görünen şey şu; tamamen mesafesiz ve maskelerini yemek yedikleri için çıkarıyorlar ve çok yakın mesafeden temas ediyorlar. Vatandaş demek ki neden bu yasağın çıktığını anlamamış. Onlar herhalde restoranda bir risk olduğunu düşünüyorlarmış. Dolayısıyla aldıkları şeyi bir arada yemenin risk oluşturduğunu anlamamışlar. Bazı yerlerde de restoranda çalışan birisi için de yer göstermek lazım. Açık alanda mesafenin sağlanacağı yerler oluşturmak lazım. Siz eğer insana çözüm göstermezseniz o bir şekilde yemek yemek zorunda" diye konuştu.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan önemli uyarı: AVM'de yerde yemek, restoranda yemekten daha riskliProf. Dr. Mehmet Ceyhan

"RESTORANLARDA YEMEKTEN DAHA RİSKLİ"

Prof. Dr. Ceyhan, bu durumun oluşturduğu riske dikkat çekerek, "Buradaki risk; bir, insanlar maskesini çıkarıyor yemek yerken, iki, 'maskenizi çıkardığınız zaman en az 2 metre mesafeniz olsun' diyoruz, öyle bir mesafenin olmadığını görüyoruz. İnsanlar 30-40 santimetre yakınlıkta yemek yiyorlar. Restoranda olsa hiç değilse sandalyeler arasında bir mesafe sağlanır. Dolayısıyla restoranlarda yemekten daha riskli hale gelmiş şimdi" ifadesini kaydetti.

Alınan tedbirlere yenilerinin eklenmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Ceyhan, "Bu tedbirlere yenileri eklenerek mümkün olduğu kadar kısa sürede bu salgından kurtulmamız lazım. Mümkün olduğu kadar ek tedbirleri de geciktirmeden alıp kısa sürede, bunu toplumdaki sosyal hayatı mümkün kılacak sayılara indirmemiz gerekir" dedi.

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Mehmet Ceyhan, Koronavirüs, Ceyhan, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (16)

Mine minnoş:

Bunu Bir kere Yetkililer ciddi bir şekilde Anlatmalılar İnsanlar hala virüsün farkındalığını henüz anlamamışlar yada anlamak istemiyorlar Çömelip yemekte nedir çömelince üstenmi geçiyormuş virüs Şaka gibi vallahi .

oğuz:

herşeyide bilirler. herşeye söyliycek bir çift lafları . bıktık bi susun artık allahaşkına.

Aaaaaaa:

Yazın tatil beldelerinde otellerde yemek yemek de riskliydi.Ama kimse bunu söylemedi.Okullar camiler riskli ilan edilip kapatıldı.Oteller turistik mekanlar açıldı.Turizm sezonu kapaninca da virüs artıyor denilmeye başlandı.Saglik bakanı, bilim kurulu düne kadar vaka sayılarını bile bile düşük verdi.Simdi ben sağlık bakanlığının ya da bilim kurulunun, cumhurbaşkanlığının, içişleri bakanliginin, hatta devletin hiç bir kurumunun verdiği hiç bir rakama güvenebilir miyim?Azıcık düşünebilen herhangi bir varlığın guvenebilecegini zannetmiyorum artık

Tüm 16 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title