Haberi Paylaş

Türkiye'den İsveç ve Finlandiya'ya net mesaj: NATO'ya üyelikleri taleplerimize verecekleri yanıta bağlı

Politika Haberleri

NATO'ya katılmak için başvuruda bulunan İsveç ve Finlandiya'nın üyelik süreci devam ediyor. İki ülkenin üyelik başvurusunu değerlendiren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, süreçte ilerleme kaydetmek için Türkiye'nin taleplerine yanıt vermeleri gerektiğini söyledi. Sözcü Kalın, "Taleplerimizde ilerleme gördüğümüzde süreç ilerleyecektir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın İspanyol El Pais gazetesine demeç verdi. Madrid'de 29-30 Haziran'da yapılacak NATO zirvesi öncesinde İsveç ve Finlandiya'nın üyelik başvurusunu değerlendiren Sözcü Kalın, önemli mesajlar verdi.

Kalın "Süreç İsveç ve Finlandiya'nın ne yapacağına bağlı. Taleplerimizde ilerleme gördüğümüzde süreç ilerleyecektir. NATO bir turizm ya da ekonomi ittifakı değil; bir güvenlik ittifakıdır, yani tüm üyelerine eşit ve adil bir şekilde güvenliği sağlamalıdır" dedi.

Türkiye'den İsveç ve Finlandiya'ya net mesaj: NATO'ya üyelikleri taleplerimize verecekleri yanıta bağlıCumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan görüşmede her iki ülkenin de terörizmi desteklemekten vazgeçtiklerini, Türkiye'ye yönelik yaptırımları kaldırdıklarını, ittifak dayanışması sergilemeye hazır olduklarını çok açık ve net bir şekilde ortaya koymaları gerektiğini vurguladı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bu hafta Washington'a yaptığı ziyarette, konuyu görüşmek üzere önümüzdeki günlerde Finlandiya, İsveç ve Türkiye'den üst düzey yetkilileri Brüksel'de bir araya getireceğini söylemişti.

İbrahim Kalın Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title