Haberi Paylaş

Davutoğlu'nun önerisi 6'lı masada kriz çıkarttı! Kılıçdaroğlu yeşil ışık yakarken, Babacan ve Akşener veto etti

Politika Haberleri

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu'nun 6'lı masa için çoklu aday önerisine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Masaya gelirse konuşulur" diyerek yeşil ışık yaktı. Ancak bu öneriye Babacan'ın ardından İYİ Parti'den de veto geldi. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, "Tek ve ortak bir aday dışında bir seçeneği doğru bulmadığımızın, sıcak bakmadığımızın kararlığında olacağız." ifadelerini kullandı.

2023 genel seçimlerine yaklaştıkça 6'lı masadaki cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin tartışmalar da alevlendi. Muhalefetin ortak aday çıkarıp çıkaramayacağı merak edilirken, son günlerde 6'lı masadaki liderlerden gelen açıklamalar, "çoklu aday" ihtimalini gündeme getirdi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, katıldığı televizyon programında, "Madem ki bir oyun oynanıyor. Bu oyunun arka planını görüp gerektiğinde 6'lı masa iki aday da çıkarabilir. Son anda Erdoğan fikrini değiştirdi diyelim. A planımız tek adaydır ama şartlar neyi gerektirirse o esneklikte gerekli adımı atarız." derken, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise, "Çoklu aday olur mu? Biz hiç konuşmadık, altılı masada konuşulmadı. Gelirse konuşulur." ifadelerini kullandı.

Davutoğlu'nun önerisine Babacan'dan veto gelmişti. Çoklu adayın ortak aday belirleyememek olduğunu belirten Babacan, "O örneği 2018'de yaşadık tekrar yaşamanın anlamı yok. Biz masaya oturduğumuz ilk günden beri ortak aday, ortak politikalar, geçiş sürecinin yol hareketi dedik." şeklinde konuştu. Babacan'ın ardından çoklu adaya bir veto da İYİ Parti'den geldi. Genel merkezde basın toplantısı düzenleyen İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, çoklu aday önerisine kapalı olduklarını söyledi.

Zorlu, "13. Cumhurbaşkanı'nın Altılı Masa tarafından seçilmesinin tarihi bir kırılma anı olduğunun bilincindeyiz. Bu sorumlulukla tek ve ortak bir aday dışında bir seçeneği doğru bulmadığımızın, sıcak bakmadığımızın kararlığında olacağız." dedi.

Zorlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Seçime şu anda tahmini 170 günlük bir süre kaldı. Bir an önce milletimizin karşısına seçim sandığının getirilmesini ortaya koyduk. Biz, İYİ Parti olarak açık ve net bir kararın içindeyiz. 6 Nisan tarihinden sonra yapılması düşünülecek, planlanacak herhangi bir seçim tarihine asla onay vermeyeceğiz. Sayın Genel Başkan'ımızın ve kurullarımızın ortak görüşüdür."

Haberler.com / Turan Yiğittekin - Politika

Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (36)

Abdulkadir Celik:

Siyasi geleceğinizi bu ülkenin geleceğinden daha önde gõrenler size oy moy yok.

Cevap Yaz01Yayından Kaldır
Nadir Bayrak:

6 lı masada 5 kişi bilinen tanıdık kişilerde bu 6.kim???

Cevap Yaz00Yayından Kaldır
Adil Donuk:

Aslan troller güzel çalışıyorlar kendilerinin bileinanmadığı şeyde israr ediyorlar aldıklarını helal adiyorlar

Cevap Yaz20Yayından Kaldır
Tüm 36 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title