Haberler

Hdp'nin Ezidi Olan Batman Milletvekili Ali Atalan Açıklaması

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman milletvekili Ali Atalan, HDP’nin 13’lük bir oranla meclise girmesinin nedenini ve Ezidiler için nasıl bir çalışma yapacaklarını değerlendirdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman milletvekili Ali Atalan, HDP'nin 13'lük bir oranla meclise girmesinin nedenini ve Ezidiler için nasıl bir çalışma yapacaklarını değerlendirdi.

Ezidi olan Ali Atalan, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, HDP'nin yüzde 13 oy oranıyla meclise girmesinin, ülkenin demokratikleşmesi için huzurun, barışın sağlanabilmesi için çok önemli bir gelişme olduğunu söyledi. HDP'nin yüksek oy almasını demokratik devrim olarak gördüklerini ve ülkenin bütünü için, bunlarla birlikte Ezidiler için de çok olumlu gelişmeler ortaya çıkacağını belirten Atalan, "Bariz şekilde ortaya çıktı ki bu devlet bu toplum böyle artık yönetilemez. Köklü bir değişimin mutlaka sağlanması gerekiyor. Onun için HDP bir çekim merkezi haline geldi. Gerçekten Türkiye'nin her tarafına yayıldı batıda da tutuldu ve desteklenir hale geldi" dedi.

HDP'nin Kürtlerden oluşan, Kürtlerin özgürlüğünü hak ve hukukunu savunduğu bir parti olmaktan çıkıp Türkiye'nin bütün halklarına bütün toplumlarına hitap eder duruma geldiğini aktaran Atalan, Ezidilerin halen baskı altında tutulduğunu, Türkiye'de de bütün köyleri boşaltılmış Avrupa'ya göç etmiş durumda olduklarını savundu. Ezidilerin kendi ülkelerine yeniden dönmesi için koşulların oluşturulması, köylerin yeniden imar edilmesi, işgal edilen köylerin alınması için koşulların yerine getirilmesi, Ezidilerin toplum içinde kabul görmesi ve devletin bu inancı kabul etmesi gerektiğini ifade eden Atalan, "Özelikle Ezidilerin tarihinden gerçekleştirilen katliamlar soykırımlar var. Devletin Osmanlı imparatorluğunun tarihinde de mutlaka arşivlere geçmiş bilgi ve belgelere ulaşmamız gerekiyor. Bu konuda devletin arşivini açması Ezidilerle ilgili ne varsa ortaya koyması çıkarması gerekiyor. Umarım Ezidilerin mecliste temsiliyetinin oluşmasıyla tehlikeli bakış açıları giderilmiş olur" diye konuştu.

Siyaset felsefelerinde milletvekillerinin yalnız kendi toplulukları için hizmet etme güdüsü ve anlayışı olmayacağını dile getiren Atalan, "Her birimiz bütün halkların vekili olacağız. Ayrımcılık nefret nerde olursa olsun ve savaş nerede olursa olsun biz ona karşı çıkacağız. Ezidiler açısından tarihte sürekli yok sayılan fiziki olarak da yok edilmeye çalışılan bir topluluk için mecliste bulunmak bu toplumun temsiliyetinin mecliste oluşması çok önemlidir. Sembolik de olsa büyük bir gelişmedir. HDP yalnız Ezidiler için değil birçok farklı rengi, sesi, kültürü, inancı, yaşam tarzını meclise taşıdı. Halkımız için bu ülkede yaşayan insanlar için elimizden geleni yapacağız" şeklinde konuştu. - BATMAN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Halkların Demokratik Partisi Ali Atalan Batman Politika Güncel Haberler

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

Muhtarlık seçiminde başlayan tartışma kanlı bitti! Tüfekle vurulan 2 kardeş öldü, 2 kişi yaralandı

Muhtarlık seçiminde başlayan tartışma kanlı bitti! Tüfekle vurulan 2 kardeş öldü, 2 kişi yaralandı

Bakmadan Geçme

Bu akşam hangi diziler ve filmler var? 15 Temmuz TV yayın akışı! Bugün TV'de neler var? Sandık Kokusu Gülnaz kim? Gözde Seda Altuner kimdir, kaç yaşında? 15 Temmuz'da borsa açık mı, kapalı mı? Borsa 15 Temmuz'dan sonra ne zaman açılacak? 15 Temmuz'da sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? 15 Temmuz hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu? 15 Temmuz'da eczaneler açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz'da eczaneler çalışıyor mu, nöbetçi eczane nerede? 15 Temmuz hangi yıl oldu, önemi nedir? 15 Temmuz darbe girişiminde kaç kişi öldü, ne oldu? 15 Temmuz'da kargo açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz Pazartesi günü kargolar çalışıyor mu, saat kaçta açılıyor? 15 TEMMUZ MESAJLARI VE SÖZLERİ: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı! 15 Temmuz darbe girişimi kısa, yeni, anlamlı ve uzun sözler! 15 Temmuz'da otobüsler bedava mı? İstanbul, Ankara, İzmir 15 Temmuz'da toplu taşıma ücretsiz mi? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 15 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? Masterchef'te ana kadroya giren 3. kişi kim? Ana kadroda kimler var? MasterChef yeni bölüm tanıtımı izle! 15 TEMMUZ TV YAYIN AKIŞI: Bugün televizyonda ne var? KANAL D, SHOW TV, ATV, TRT1, NOW, TV8 EURO 2024 Şampiyonu kim oldu? İSPANYA- İNGİLTERE MAÇINDAN KARELER EURO 2024 şampiyonluk para ödülü ne kadar? EURO 2024 finali kazanılırsa ne olacak? TRT1 CANLI İZLE! İSPANYA- İNGİLTERE maçı canlı (HD) nasıl izlenir?
Adıyaman'da 14 yaşındaki kız çocuğu kendini asarak intihar etti

Adıyaman'da 14 yaşındaki kız çocuğu kendini asarak intihar etti

500

Yorumlar (2)

en iyi hdpli ölü pkklımobilWeb@haberler.commobilWeb@haberler.com:

Numunelik ezidi yada terörist

4
4
yanıtYanıtla
enver batmanmobilWeb@haberler.commobilWeb@haberler.com:

Slm dostlar bütün kürdistan a hayırlı ve öğurlu olsun bir halkı yok saymak ne olduğunu anladılar onun için de yeni süreçte bu temiz otlara çok iyi sahibi çıkmalıdır yoksul ve emekçi ve sömurllen dostların yanindaolmaliyiz i

0
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title