Haberi Paylaş

İYİ Parti, "imza yetkisi" çıkışıyla tartışma yaratan Davutoğlu'nu yalanladı: 6'lı masa böyle bir değerlendirme yapmadı

Politika Haberleri

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun, "Cumhurbaşkanı içeriden veya dışarıdan olsun, genel başkanlar doğrudan karar süreçleri içinde imza yetkisine sahip olarak bulunacaklar." sözlerine 6'lı masadaki ortakları İYİ Parti'den yanıt geldi. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, "6'lı masa böyle bir değerlendirme yapmamıştır." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı tartışmalarının devam ettiği 6'lı masada yeni bir kriz patlak verdi. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 6'lı masanın adayının kazanması halinde cumhurbaşkanı ve yardımcılarının görev ve yetki alanlarını tanımlarken dikkat çeken sözler sarf etti.

Davutoğlu, "Cumhurbaşkanı içeriden veya dışarıdan olsun, genel başkanlar doğrudan karar süreçleri içinde imza yetkisine sahip olarak bulunacaklar. Genel başkanlar, cumhurbaşkanı kadar, cumhurbaşkanı gibi ister içerden ister dışarıdan olsun her stratejik kararda imza yetkisine sahip olacak." ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi liderine, 6'lı masadaki ortakları İYİ Parti'den yanıt geldi. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, basın toplantısında yaptığı açıklamada, 6'lı masada böyle bir konunun konuşulmadığını söyledi. Zorlu, "6'lı masa böyle bir değerlendirme yapmamıştır. Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin kronikleşmiş sorunlarıyla mücadele edecektir. Bunu yaparken 30 Ocak'ta lansmanını yapacağımız yol haritası ve hükümet programı çerçevesinde hareket edecektir. 6'lı masanın ortak aklı devreye girecek, Cumhurbaşkanı daha sağlıklı çalışacaktır. İYİ Parti bunu desteklemektedir, ama diğer yaklaşımı doğru bulmayız." dedi.

Öte yandan Ahmet Davutoğlu, "vesayet" eleştirilerine geçtiğimiz günlerde yanıt verdi. Davutoğlu, "Geçmişte çarpık da olsa uygulanan parlamenter sistemde dahi Bakanlar Kurulu kararlarına bütün bakanlar imza atarlardı ve imzalar tamamlanmamışsa Bakanlar Kurulu kararı yürürlüğe giremezdi. Ayrıca üçlü kararnameler de vardı. Koalisyon hükümetlerinde de durum buydu. Bu durumda bakanlar başbakana vesayet mi kurmuş oluyordu?" diye sordu.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Davutoğlu'nun sözlerine tepki gösterdi. Erdoğan, "Ülkemizde Cumhurbaşkanı seçilebilmek için en az 2 kişiden 1'inin oyunu almak gerekiyor. Bunların seçtiği Cumhurbaşkanı, 2 kişiden 1'ine değil masadaki 6 kişiye karşı sorumlu olacakmış. İki kavram çok önemli; güven ve istikrar. Kendi özgür iradesiyle karar alamayacak birisini millet niye Cumhurbaşkanı diye başına geçirsin ki. Oyu millet verecek ülkeyi kayyum yönetecek. Bir davula 6 tokmak birden inecek. Bu modeldeki Cumhurbaşkanı'nın Anadolu'daki insanımızın kargaları uzak tutsun diye koyduğu bostan korkuluğundan daha fazla iradesi olabilmesi mümkün mü?" şeklinde konuştu.

Haberler.com / Turan Yiğittekin - Politika

Ahmet Davudoğlu Meral Akşener Kürşad Zorlu 6'lı Masa Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (18)

Kadir Kara:

kendileri gibi kukla seçtirecekler millete, kendi efendilerinden aldıklarını cumhurbaskanına iletecekler güya.. yazıkk...

Cevap Yaz1014Yayından Kaldır
Vahdettin Bayram:

vah vah bunlar bu ülkeye yönetmeye talip....tek amaçları erdoğanı devirmek olan bi zihniyetten hayırmı gelir....

Cevap Yaz1115Yayından Kaldır
Ahmet Günaçar:

Kim kim ile dalga geçecek göreceğiz siz emir almaya almıştınız herkesin görüşü olabilir tek kafadan ses yok çoklu düşünce vardır

Cevap Yaz40Yayından Kaldır
Tüm 18 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title