MetroPOLL son anketi paylaştı! Cumhurbaşkanı Erdoğan, en yakın rakibinin 10 puan önünde - Haberler
Haberi Paylaş

MetroPOLL son anketi paylaştı! Cumhurbaşkanı Erdoğan, en yakın rakibinin 10 puan önünde

Haberler.com - Uğur Birdal - Politika
 - Güncelleme:

MetroPOLL Araştırma, 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan, Kılıçdaroğlu ve Demirtaş'ın seçime girmesi halinde ortaya çıkan anket sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Buna göre seçiminin birinci turunda, Erdoğan yüzde 40.1 oy alırken, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun oyu yüzde 30.2'de kaldı. Selahattin Demirtaş ise yüzde 15.2 oranında oy topladı.

MetroPOLL Araştırma, vatandaşa "Gelecekte yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turunda seçime Erdoğan, Kılıçdaroğlu ve Demirtaş katılırsa kime oy verirsiniz?" sorusunu yöneltti. Anket verilerine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılında yapılacak olan seçimlerde karşısında Kılıçdaroğlu ve Demirtaş'ın aday olması halinde yeniden Cumhurbaşkanı seçilecek.

Yapılan son anketin sonuçlarına göre; ilk turda Erdoğan yüzde 40.1, Kılıçdaroğlu yüzde 30.2, Demirtaş ise yüzde 15.2 oranında oy alıyor. "Protesto oy" diyenlerin oranının yüzde 10,5 olarak kayda geçtiği ankette, kararsızların oranı yüzde 3.3, cevap vermeyenlerin oranı yüzde 0.7 olarak belirtildi.

Araştırmada ankete katılan vatandaşlara ayrıca "Bu pazar milletvekilliği seçimi olursa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusu soruldu. Vatandaşların oy verdiği partiye göre Cumhurbaşkanı seçiminde desteklediği adaya ilişkin tablo oluşturulduğunda dikkat çeken grafik ortaya çıktı. Buna göre AK Partili seçmenin yüzde 97'si Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'ı destekleyecek.

MHP'ye oy verenler ise yüzde 84 oranında Erdoğan'ı yeniden Cumhurbaşkanı olarak görmek istiyor. MHP'lilerin yüzde 8.4'ünün ise Demirtaş'ı desteklemesi anket verilerine yansıdı.

CHP'li seçmenin yüzde 80'i genel başkanlarını Cumhurbaşkanlığı koltuğuna taşımak istediğini belirtti. CHP'lilerin yüzde 9'u ise Demirtaş'a destek verdi. Erdoğan'a oy vereceğini söyleyen CHP'lilerin oranı ise 4.6'da kaldı.

Saadet Partisi'ne oy veren vatandaşlar, yüzde 42 oranında Kılıçdaroğlu'nu tercih etti. Erdoğan'ı yeniden Cumhurbaşkanı görmek isteyen partililerin oranı ise yüzde 25.8 olarak kayda geçti.

İYİ Partiler, Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 60.3 oranında Kılıçdaroğlu'na oy vereceğini ifade etti. İYİ Parti'ye oy verenlerin yüzde 11.8'i Erdoğan derken, yüzde 9.5'i Demirtaş dedi.

İşte MetroPOLL Araştırma tarafından paylaşılan anket:

Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci tur anketine ilişkin sonuçlar paylaşıldı! Erdoğan en yakın rakibine 10 puan fark attı

Uğur Birdal
ugur.birdal@haberler.com Haberler.com - Politika

Politika, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (9)

İsmail Kursun:

Yazıklar olsun. MHP li olupta, aponun heykelini dikeceğiz diyen bitine oy vereceğini söyleyenin kanından şüphe ederim. Reis bunlara papuç bırakmayacak inşallah.

Sinn Cvdr:

Reis le bunları kıyaslamak bile yanlış ...

Denden Semsem:

Erdoğan Candoğan Baldoğan Yağdoğan. Allah uzun ömürler versin.

Tüm 9 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title