Haberi Paylaş
CHP Hatay Milletvekili Ertem Açıklaması

CHP Hatay Milletvekili Ertem Açıklaması

Politika Haberleri

CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem, "Mazot ve diğer girdiler üzerindeki vergilerin karşılanması için verilen destekleme primleri ile çiftçi ancak sulamadaki elektrik vergilerini karşılayabilmektedir.

CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem, "Mazot ve diğer girdiler üzerindeki vergilerin karşılanması için verilen destekleme primleri ile çiftçi ancak sulamadaki elektrik vergilerini karşılayabilmektedir." dedi.

Ertem, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Hatay, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerini kapsayan ve yapımı henüz tamamlanmayan bazı projeler ile bölge çiftçisinin yaşadığı sıkıntılara yönelik değerlendirmede bulundu.

Yapımına yıllar önce başlanan ve Hatay başta olmak üzere bölge illerinde 1 milyon dekar tarım alanının sulanmasını sağlayacak Menzelet Projesi kapsamındaki Nurdağı Su Tüneli faaliyetlerinin hala tamamlanamadığını belirten Ertem, bölgedeki insanların ekonomik sıkıntılar karşısında dayanacak gücünün kalmadığını öne sürdü.

Ertem, "Menzelet Projesinin 2012 yılı sonunda bitirileceği açıklanmasına karşı hala bitirilebilmiş değildir. Bizim hükümetten talebimiz Menzelet Projesinin artık bitirilmesi ve Hatay ovalarının suyla buluşmasıdır." ifadesini kullandı.

Destekleme primlerinin, çiftçinin ödediği mazot ve diğer girdiler üzerindeki vergilerin olumsuz etkilerini gidermeye yönelik olduğuna dikkati çeken Ertem, şöyle konuştu:

"Mazot ve diğer girdiler üzerindeki vergilerin karşılanması için verilen destekleme primleri ile çiftçi ancak sulamadaki elektrik vergilerini karşılayabilmektedir. Üretim maliyetlerinin düşürülmesi, tarımda sermaye birikiminin sağlanabilmesi amacıyla sulama amaçlı kullanılan elektrikte Katma Değer Vergisinin kaldırılması önemlidir. Çiftçimiz yıllardır susuzluk nedeniyle tarlasına ikinci bir ürün ekme şansı bulamamakta, ilk üründe ise yeterli sulama olmadığı için istenen verimi alamamaktadır."

Ertem, tüm olumsuzluklar karşısında 2001 yılında başlanan projelerin artık tamamlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA / Politika

Kahramanmaraş Birol Ertem Gaziantep Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title