Haberler

Altın, kahve seti, ipek kumaş baskılı tablo! Savcılık, Alinur Aktaş için topu Sayıştay'a attı

Güncelleme:

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, Sayıştay'ın 2021 denetim raporunda eski Başkan Alinur Aktaş'ın yönetimindeki Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde tespit ettiği usulsüzlüklere ilişkin yapılan suç duyurusu için "işlem yapılmasına yer olmadığına" karar verdi. Başsavcılık, binlerce liralık altın, kahve seti ve ipek kumaş baskılı tablo alındığı tespit edilen belediyede Aktaş ve diğer şüpheliler hakkında soruşturma yapılması için Sayıştay'ın suç duyurusunda bulunabileceğini belirtti.

Sayıştay, eski Başkan Alinur Aktaş'ın yönetimindeki Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik 2021 yılı Sayıştay Denetim Raporu'nda, sosyal etkinlikler için 83 bin 175 liralık altın, 57 bin liralık Türk kahvesi fincan seti, 91 bin 850 liralık Türk kahvesi satın alındığı, Başkan'ın konuklarına alınan ipek kumaş baskılı tabloya 117 bin 900, muhtarlara dağıtılmak üzere bin 200 adet saate ise 48 bin lira ödendiğini tespit etmişti.

GENELGEYE AYKIRI ORGANİZASYONLAR

Sayıştay raporunda, hediye dağıtımı eleştirilmiş, genelgeye aykırı yapılan organizasyonlar sıralanmıştı. Bursa Festivali, Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali, Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali (3 milyon 997 bin 200 TL), Fotoğraf Festivali (1 milyon 184 bin 755 TL), Makedonya ve Kosova Sünnet Şöleni (240 bin TL) de bu organizasyonlar arasında yer almıştı.

"GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAK" VE "DOLANDIRICILIK"

Halkçı Hukukçular, dönemin belediye başkanı Alinur Aktaş ve tespit edilecek diğer şüpheliler hakkında "görevi kötüye kullanma" ve "dolandırıcılık" suçlarından Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na 29 Aralık 2022 tarihinde suç duyurusunda bulunmuştu.

İŞLEM YAPILMASINA YER OLMADIĞINA...

Halkçı Hukukçular'ın suç duyurusunu işleme alan savcılık, 22 Şubat 2024 tarihinde Aktaş ve diğer şüpheliler hakkındaki şikayetle ilgili "işlem yapılmasına yer olmadığına" karar verdi. Başsavcılık, Aktaş ve diğer şüpheliler hakkında soruşturma yapılması için Sayıştay'ın suç duyurusunda bulunabileceğini belirtti.

Kararda, özetle şu ifadelere yer verildi; "Sayıştay Bakanlığı'nca düzenlenen ve sonuçları yayınlanarak kamuoyuna açıklanan denetim raporlarının, kaynakların etkin ve verimli kullanılmasının sağlanması ile mali işlem ve eylemlerin yerine getirilmesinde idarelere yol gösterici nitelik taşıması, bunların Sayıştay'ın genel denetim faaliyetinin sonucu düzenlenmiş raporlar olması, suç tespiti ve ihbarı niteliğinde olmayıp kamu idarelerine rehberlik etme amacıyla oluşturulan tavsiye ve öneri niteliğinde olması, Sayıştay Başkanlığı'nca yapılan denetim ve incelemeler sırasında tespiti yapılan ve konusu suç teşkil eden iş ve işlemler varsa, denetim raporlarından farklı olarak hazırlanan raporlarla sorumluların bağlı olduğu kamu idaresine veya suçun niteliğine göre doğrudan soruşturma yapılmak üzere cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulabileceği hususları değerlendirildiğinde, ilgili kurum tarafından başsavcılığımıza intikal edilen bir suç duyurusunun da bulunmadığı anlaşılmakla, ilgili belediye başkanı ve diğer görevliler hakkında soruşturma işlemine başlanmadığı, bu nedenle iddialar nedeniyle görevliler hakkında işlem yapılmasına yer olmadığına karar verildi."

Kaynak: ANKA / Politika

Bursa Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Başsavcılığı Başsavcı AK Parti Sayıştay Bursa 3.Sayfa Politika Haberler

Çok sayıda kente ceviz büyüklüğünde dolu yağdı! Camlar kırıldı, vatandaşlar ne yapacağını şaşırdı

Çok sayıda kente ceviz büyüklüğünde dolu yağdı! Camlar kırıldı, vatandaşlar ne yapacağını şaşırdı

Hazine Bakanı Şimşek: Biz asla sıcak paraya güvenmeyiz

Hazine Bakanı Şimşek: Biz asla sıcak paraya güvenmeyiz

Samimi başlayan görüşme gergin bitti! Özel'den 'Köpekleri uyutalım demenin tutarlı bir tarafı yok' çıkışı

Samimi başlayan görüşme gergin bitti! Özel'den "Köpekleri uyutalım demenin tutarlı bir tarafı yok" çıkışı

Bakmadan Geçme

Sınırda makam aracıyla insan kaçakçılığı! Tuğgeneral emekliliğe sevk edildi

Sınırda makam aracıyla insan kaçakçılığı! Tuğgeneral emekliliğe sevk edildi

500

Yorumlar (57)

Umut Yağcı:

İbb yi 26 milyar lira ile devralanlar borcu 150 milyar lira yapmişlar azıcık adamsanın ufak tefek kahve setlerine takılacagınıza 150 milyar borcu sorun eğer adamsanız ama gram adam degilsiniz

393
704
yanıtYanıtla
Alper güneş:

Mal herif o zaman ki enflasyonla şimdiki enflasyon bir mi o zaman dolar 5 liraydı şimdi 33 tl kafana çalıştır biraz

yanıt607
yanıt235
Mehmet KOÇ:

Mal diye insanlara hakaret eden "akıl küpü" bu adamlar gelirken tasarruf söylemiyle geldi de neden bu borç 150 milyara çıktı. Beceremediler, söylemlerinin altında ezildiler. Türkçesi bu kıvırmanin lüzumu yok. Enflasyon enflasyon enflasyon. Bir sensin akıllı, fışkırıyor heryerden.

yanıt302
yanıt335
Furkan Kutlay:

Maşallah kendileri Kral gibi yemiş içmiş millete de vatan millet Sakarya demiş Sizlere zehir zıkkım Olsun yetimin garibin fakir fukaranın… Allahtan korkmazlar yerin altı var Allaha hesap var

460
41
yanıtYanıtla
Kadir Tokay:

Bunlar yerin altına da Allaha hesabı falan bilmezler. Bilseler yapmazlar.

yanıt185
yanıt23
Özkan Bulut:

Siz bu din iman ile aldatanlarin ahirete inandığını mı sanıyorsunuz Allah korkusu olan kimse dini hiçbir şeye alet etmez

yanıt171
yanıt15
Yaşar Sabuncu:

Kimde benim hakkım varda yiyorsa haram zıkkım olsun

416
13
yanıtYanıtla
gökhan yıldırım:

me güzel memleket jesap bermek yok ohh neala,bu milletin her kuruş kaybinin hesabi alayimdan sorulmali...

228
13
yanıtYanıtla
Doğrucu vatandaş:

Soramaz çünkü savcı da bir memur en nihayetinde, sormaya kalkarsa başına gelecekleri kaldıramaz! Korkar.

yanıt200
yanıt22
esrefpasali:

top ceviriyorlar, Ce Ha Be li olsaydi gommuslerdi sayistayin oyle bir YETKISI YOK.Bu kurumların en önemlileri Danıştay ve Sayıştay kurumlarıdır. Danıştay, kamu kurumlarının danışma ve temyiz makamıdır. Sayıştay ise kaynağını kamu bütçesinden sağlayan tüm kamu kurum ve kuruluşlarının hesap gelir ve giderlerini inceleyen bir kurumdur..

yanıt113
yanıt25
Tüm 57 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title