Haberler

Bakan Kasapoğlu jeopark çalışmalarını inceledi

Abone Ol

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Sındırgı'da Hisaralan jeopark çalışmalarını inceledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Sındırgı'da Hisaralan jeopark çalışmalarını inceledi.

Türkiye'nin tek canlı dikitlerinin bulunduğu Balıkesir'in Sındırgı ilçesi Hisaralan bölgesinde Jeopark çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı, Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Sındırgı Belediyesi ve Balıkesir Üniversitesi işbirliği ile devam ediyor.

Hisaralan'ın cazibesinin artırılması için Balıkesir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Sındırgı Belediyesi ve Balıkesir Üniversitesinin (BAÜN) hazırladığı jeopark projesi Kültür ve Turizm Bakanlığınca kabul edildi. 14 yıl önce termal turizm merkezi ilan edilen Hisaralan Kaplıcaları'nın, ABD'deki Yellowstone ve İzlanda'daki Gayzer bölgesi gibi bir yapıya kavuşturulması hedefleniyor.

Sıcak suyun yüzeye çıkmasıyla biriken bakteriler ve mikro organizmaların oluşturduğu dikitlerin de bulunduğu bölge, proje kapsamında turizme kazandırılacak. Jeopark, Hisaralan Kaplıcaları'na gelen yerli ve yabancı turistler için cazibe merkezi haline getirilecek.

Balıkesir ziyaretleri kapsamında Sındırgı ilçesinde geceyi geçiren Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu kahvaltı sonrasında kaldığı termal otelin kaynak bölgesine gitti. İlçe merkezine 23 km uzaklıkta kaynağında 98 derece sıcaklığa sahip Hisaralan termal suyunun kendi cazibesi ile yeryüzüne çıkarken oluşturduğu doğal güzellikleri gören bakan Kasapoğlu aynı alanda gerçekleştirilen Jeopark çalışmalarını yerinde inceledi.

Proje koordinatörü Balıkesir üniversitesi öğretim görevlisi Erdal Gümüş bakan Kasapoğlu'na proje hakkında detaylı bilgi verdi. Proje sahasının bir kısmını gezen ve incelemelerde bulunan bakan Kasapoğlu, "Doğal şehir unvanıyla tanınan Sındırgı ilçesinin bu projeyle Türkiye'nin parlayan yıldızı haline geleceğini" belirtti.

İnceleme gezisi sonrasında açıklama yapan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Tabii biliyorsunuz Sındırgı doğal şehir. O yüzden keşfedilecek pek çok özelliği var. Biz de bu ziyaretimizde bu güzelliklerin bir kısmını tanıma görme şansımız oldu. Şimdi de bu alandayız. Hisaralan'dayız. Hisaralan'ın sahip olduğu hem keşfedilmiş, hem de keşfedilmeyi bekleyen pek çok zenginliği var. Az önce şu ana kadar ortaya çıkarılan travertenleri gördük. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. Belediyemizle birlikte. Onun yanında doğal Jeotermal kaynakları yine gördük. İnanıyorum ki çok yakın vadede, buradaki doğal özellikler, bu zenginlikler hem ülkemizin dört bir yanındaki vatandaşlarımızın, Dünyadan gelen pek çok yabancı turistin de ilgisini çekecek. Önemli bir destinasyon olacaktır" dedi.

Bakan Kasapoğlu'na İda Madra Hisaralan Jeopark inceleme gezisinde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, AK Parti il başkanı Ekrem Başaran, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, protokol üyeleri eşlik etti. - BALIKESİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Hisaralan Balıkesir Sındırgı Politika Haberler

Bakmadan Geçme

Gönül Dağı 118. bölüm fragmanı izle! Gönül Dağı yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? Gönül Dağı yeni bölüm fragmanı izle! Resmi Gazete Atama Kararları! Bugünün (10 Aralık) kararları neler? 2724 sayılı Resmi Gazete yeni düzenleme! Bursa'da Deprem mi oldu? Bursa'da nerede, kaç büyüklüğünde deprem oldu? PSG - Nantes maçı ne zaman? PSG - Nantes maçı hangi kanalda, saat kaçta? Açıköğretim sınavlarında kalem veriliyor mu 2023? Açıköğretim sınavlarında kalem, silgi, su, kalemtraş verilecek mi? AÖF sınavında kalem veriliyor mu? AÖF sınavında silgi, su, verilecek mi? Okulların kapanmasına kaç gün var SAYAÇ (9 Aralık) Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Saffet Sancaklı istifa mı etti? MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı neden istifa etti, sebebi ne? Yılbaşında okullar tatil mi? Yılbaşında okullar resmi tatil mi, değil mi? Yunan adaları 7 günlük kapı vizesi ne kadar, kaç TL? Yunan adaları kapı vizesi ücreti belli oldu mu? Süper Lig maçları nereden izlenir? Trendyol Süper Lig maçları hangi platformda yayınlanıyor? Keçiören Belediyesi hangi parti? Keçiören Belediye başkanı hangi partiden seçildi? Keçiören Belediye başkanı kimdir? Pınar Karşıyaka - Galatasaray Basket maçı hangi kanalda, saat kaçta? Pınar Karşıyaka - Galatasaray Basket maçı ne zaman? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı hangi kanalda, saat kaçta? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı ne zaman? Beşiktaş-Fenerbahçe maçı ilk 11'ler belli oldu mu? Beşiktaş-Fenerbahçe maçında kadroda kimler var?
title