Haberi Paylaş

6'lı Masa ortağı Gültekin Uysal: Cumhurbaşkanı Erdoğan anayasaya göre aday olamaz, itiraz edeceğiz

Politika Haberleri

Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal, bugün İYİ Parti'nin ev sahipliğinde gerçekleşecek 6'lı Masa toplantısı öncesinde dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerde aday olamayacağını belirten Uysal, muhalefetin bu konuda sessiz kaldığı eleştirilerine "Bu konuda yapılacak iki şey var. Birincisi bunu topluma anlatmak, ikincisi de adaylığına itiraz etmek. Harekete geçiyoruz, hem topluma anlatacağız ve hem de itiraz edeceğiz" dedi.

6'lı Masa'nın en kritik toplantılarından biri bugün İYİ Parti'nin ev sahipliğinde yapılacak. Muhalefetin Cumhurbaşkanı adayının isminin ilk kez gündeme geleceği görüşme öncesi açıklamalarda bulunan Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 14 Mayıs'ta gerçekleşmesi beklenen seçimlerde aday olamayacağını ve adaylığına itiraz edeceklerini söyledi.

Uysal, seçim tarihinin 14 Mayıs olarak belirlenmesi ve 6'lı Masa'ya bu konuda getirilen eleştirilere dair, "Biz erken seçim istediğimizde söylemediklerini bırakmayanlar, şimdi uzlaşıp Meclis'ten karar çıkartmayı istiyor. Meclis bu kararı almadığında tek yol var, Cumhurbaşkanı'nın karar alması. O karar alınınca da seçim istedikleri tarihte yapılır" şeklinde konuştu.

Meclis'in değil, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu kararı alması halinde üçüncü kez aday olduğu tartışmasının başlayacağını, muhalefetin bu konuda sessiz kalmakla eleştirildiği konusunda ise Uysal, şöyle konuştu; "Anayasa'ya göre aday olamaz. Bu konuda yapılacak iki şey var. Birincisi bunu topluma anlatmak, ikincisi de adaylığına itiraz ederek, bu itirazın haklılığını yüksek sesle söylemek. Bunların hepsini yapacağız. Topluma anlatacağız ve itiraz edeceğiz"

Uysal, 6'lı Masa'nın aday belirleme ve liste çalışmalarına odaklanıldığını ancak diğer önemli çalışmalarına da bakılması gerektiğini söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan Demokrat Parti Gültekin Uysal 6'lı Masa Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (11)

sade vatandaş:

verilecek karar belli bir zarftaki dört oydan birini geçersiz sayan kurulun verceği kararı tahmin etmek güç değil verdikleri usülsüz kararların hesabını vermemelerinin rahatlığı içinde alınıcak kararları sorgulayacak hesabını verecek bir yer yok ama inşallah olur

Cevap Yaz10Yayından Kaldır
Hacı Şembeki:

Cumhurdan, Milletten korkuyorsanız.....Niçin Parti kurup Seçime giriyor sunuz. Biraz Mert olun,mert...

Cevap Yaz111Yayından Kaldır
Qwe Qwe:

İmamoğlu nu içeriye mi attılar :) yahu RTE nin karşısındaki seçmen gerçekten gelecek vaadediyor maşallah :))

10Yayından Kaldır
Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title