Haberi Paylaş
2018 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

2018 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

Politika Haberleri

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Nitelikli okullar, sınavla öğrenci alan okullar.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Nitelikli okullar, sınavla öğrenci alan okullar. Niteliği sınavla öğrenci almak. Birisine çok iyisin dediğinde geri kalan kötü, birisine yakışıklı dediğinde diğeri çirkin anlamına gelmez." dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) ve üniversitelerin bütçeleri üzerinde milletvekilleri söz aldı.

CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, sunumu dinleyenlerin, 15 Temmuz'da iğrenç darbe teşebbüsünde bulunanların MEB veya ilgili kuruluşlarının yaptığı sınavlar aracılığıyla devleti işgal etmeye çalışmadığını, her şeyin güllük gülistanlık olduğunu, eğitim sisteminin iki de bir değiştirilmediğini düşüneceğini belirterek, kendileriyle "alay edildiğini" söyledi.

Maarif Vakfı aracılığıyla 5 kıtada, 19 ülkede 90 okul açıldığını aktaran Temizel, şöyle devam etti:

"Bu vakıf, birden bire bu ülkelerin hepsinde, 90'a yakın okula ulaşmışsa bu okulların daha önce o terör örgütünün kurmuş olduğu o okullarla ilişkili olmasından endişe ederim. Buralarda yeniden örgütlenip, onlara karşı mücadele etmenin o kadar kolay olmadığını da bilirim. Bu konuda yanılmak, şimdiye kadar yanılmış olmaktan ötürü ödediğimiz bedellerden çok daha ağır olur. Bu vakıfla, Milli Eğitim Bakanlığına bir paralel yapı oluşturmuş oluyorsunuz."

"Eğitim sisteminin çorbaya döndüğünü" savunan Temizel, geçen yıl yapılan bütçe sunumunda TEOG'a ilişkin olumlu açıklamalar yapıldığını anımsatarak, sistem değişikliklerini eleştirdi.

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ise Bakan İsmet Yılmaz'ın "Nitelikli okulları hedefleyenler merkezi sınava girecek, sınava girmeyenler de evlerine en yakın 5 okuldan birine razı gelecek." şeklinde tweet atıp sonra sildiğini bildirdi.

Paylan'ın "Bununla ilgili herhangi bir düzeltme de yapmadınız." sözleri üzerine Bakan Yılmaz, "Silindi dediniz ya." sözlerini kullandı.

Sınavla öğrenci alan okulları kastettiğini vurgulayan Yılmaz, "Nitelikli okullar, sınavla öğrenci alan okullar. Niteliği sınavla öğrenci almak. Birisine çok iyisin dediğinde geri kalan kötü, birisine yakışıklı dediğinde diğeri çirkin anlamına gelmez." ifadesini kullandı.

Sınav sistemindeki değişiklik nedeniyle 80 milyonun panik yaşadığını ileri süren Paylan, "Sayın Bakan, nitelikli okullar tanımlamasıyla yangının tam ortasına benzin döktünüz. Herkes çocuğunun nitelikli okulda okumasını ister. Fırsat eşitliği var mı? Yok. Nitelikli-niteliksiz okul ayrımı var mı? Var. Bu çerçevede herkes o sınava doğru koşmaya devam edecek." dedi.

MHP Ankara Milletvekili Zuhal Topcu, sınavların kaldırılmasını isteyerek, hayatın sınavdan ibaret olmadığına işaret etti. Bunun birden bire yapılamayacağının altını çizen Topçu, müfredat ve sistemin gözden geçirilmesi gerektiğini bildirdi. Topçu, öğretmenlere yapılan performans değerlendirmesinin de kaldırılması gerektiğini savundu.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Sami Çakır, toplumdaki değişim ihtiyacı eğitimle iç içe bir süreçten geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, bu yapılamazsa eğitimin "boşa kürek çekmenin" adı olarak anılacağını dile getirdi.

Çakır, 15 Temmuz sonrası FETÖ mensuplarının Bakanlıkta bıraktıkları hasarları temizleyecek hangi çalışmalar yapılırsa daha başarılı olunacağının da araştırılması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: AA / Politika

Cumhuriyet Halk Partisi Zekeriya Temizel Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title