Biontech aşısının üçüncü dozu koronavirüse karşı korumayı 3 kattan fazla arttıracak - Haberler
Haberi Paylaş

Biontech aşısının üçüncü dozu koronavirüse karşı korumayı 3 kattan fazla arttıracak

AA / Esin Eşkinat Sayılgan - Haberler | Sağlık

Hafta başında ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nden 16 yaş ve üzeri için onay alan Pfizer-BioNTech, üçüncü doz için de onay başvurusunda bulunuyor. Pfizer'ın yayınladığı yazılı açıklamaya göre yeni doz, koronavirüse karşı antikor üretimini 3,3 kat arttırıyor. Onay gelmesi halinde ABD'de 20 Eylül tarihinde 3. doz aşılama çalışmaları başlayacak.

Yeni tip koronavirüs aşısının üçüncü dozu için ABD'de onay başvurusuna hazırlanan ilaç şirketi Pfizer, üçüncü doz aşının Kovid-19'a karşı antikor üretimini ikinci doza göre üç kattan fazla artırdığını açıkladı.

Pfizer'ın yayımladığı yazılı açıklamaya göre, 306 denek üzerinde yapılan denemelerde ikinci dozdan beş ila sekiz ay sonra yapılan üçüncü doz aşının antikor seviyesini 3,3 kat artırdığı tespit edildi. Henüz tüm detayları yayımlanmayan araştırmaya katılan deneklerde üçüncü doz aşının yan etkilerinin ikinci doz aşıdan farklı olmadığı da belirtildi.

Pfizer ve Alman ortağı BioNTech'in ABD'de 16 yaş ve üzeri için üçüncü doz aşıya onay başvurusunu bu hafta tamamlayacağı bildirildi.

ABD yönetimi, geçen hafta virüse karşı Pfizer ve Moderna aşısı olmuş Amerikalılara ikinci dozlarından 8 ay sonra üçüncü dozu yaptırmalarını tavsiye etmiş ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nden ( Fda ) onay çıkması halinde üçüncü doz aşılamayı 20 Eylül'de başlatmaya hazır olduklarını duyurmuştu.

FDA, aralıkta acil kullanım onayı verdiği Pfizer-BioNTech Kovid-19 aşısına hafta başında 16 yaş ve üstü için tam onay da vermişti. Pfizer-BioNTech aşısının üçüncü dozu ABD'de yalnızca 12 yaş ve üzerinde bağışıklık sistemi hastalığı bulunanlarda kullanılmak üzere acil kullanım onayına sahip.

AA / Esin Eşkinat Sayılgan - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (3)
Vatandaş :Aşı karşıtı değilim, iki doz Biontech aşımı oldum. Olmayana da saygım var. 2 dozun yettiğini söylüyorlardı; şimdi üçüncü, dördüncü doz gündem edilmeye başlandı. Bu gidişle 6 ayda bir aşı olmak gerekli deyip aşı bağımlısı yapacaklar insanları. Aklımda deli sorular... Cevap Yaz 0 2 Yayından Kaldır
Yasin Bozkurt:3.doz yetersiz olur başlamış Ken 10 doz yapılsın ölümsüz iksiri dersiniz yakında aşıyı yaptir din 10 gündür kendime gelemedim hastanelik oldum Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
uCube :Paranın gücü diyoruz biz buna. 3. Doz yakındır, 4.Doz çıkacak. ;)) Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title