Trump, Pentagon'un Başına 'Deli Köpek' Lakaplı James Mattis'i Geçirecek
BBC

Trump, Pentagon'un Başına 'Deli Köpek' Lakaplı James Mattis'i Geçirecek

BBC - Haberler | Güncel

ABD Başkanlığına seçilen Trump'ın, Savunma Bakanlığı için aday göstereceğini açıkladığı emekli General James Mattis, yaptğı görevler ve açıklamalarıyla dikkat çekiyor.

ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump'ın, Savunma Bakanlığı için aday göstereceğini açıkladığı emekli General James Mattis, açıklamaları ve 'deli köpek' lakabıyla tanınıyor.

"TANIŞTIĞINIZ HERKESİ ÖLDÜRMEK ÜZERE BİR PLANINIZ OLSUN"

"Nazik olun, profesyönel davranın. Ama tanıştığınız herkesi öldürmek üzere bir planınız da olsun." 2003'te Irak'ın işgali sırasında General James Mattis ABD deniz piyadelerine işte bu tavsiyede bulunuyordu. Mattis şimdi Pentagon'un idaresini devralmaya hazırlanıyor.

"DELİ KÖPEK" LAKABIYLA TANINIYOR

'Deli Köpek' (Mad Dog) lakabıyla bilinen General Mattis, hem şahin tutumuyla, hem de çok konuşulan sözleriyle tanınıyor. 66 yaşındaki emekli generalin sözleri Twitter'da ABD askerleri tarafından #mattisisms etiketiyle çokça paylaşılıyor.

Donald Trump, Kasım ayında 44 yıl ABD Deniz Piyade Birliği'nde hizmet vermiş olan Mattis'le tanıştıktan sonra "Gerçek bir general" demişti.

"SAVAŞÇI KEŞİŞ"

General Mattis'in Deniz Piyadeleri kariyerinde edindiği bir diğer lakap ise 'Savaşçı keşiş'. Çünkü hayatı boyunca ne evlenmiş ne de çocuk sahibi olmuş. Mattis, 2013 yılında ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndaki (CENTCOM) görevini tamamladıktan sonra emekli olmuştu.

İRAN'I ÇOK SERT ELEŞTİRİYORDU

CENTCOM, ABD ordusunun Orta Doğu operasyonlarından sorumlu kolu.

Mattis, o dönemlerde ABD Başkanı Barack Obama'nın Orta Doğu politikalarını kamuoyu önünde açık bir dille eleştiriyordu.En ciddi eleştirileri ise İran konusunda yapıyordu.

Mattis İran'ı "Orta Doğu'da istikrarın önündeki en kalıcı tehdit" olarak tanımlıyor.

General James Mattis ve ünlü sözleri

"Başarısızlık kaygısıyla uykularım kaçmaz. O kelimeyi heceleyemem bile."

"İlk kez birisini öldürdüğünüz an, hayatınız için bir dönüm noktasıdır. Ancak şu da söylenmeli ki bu dünyada öldürülmeyi hak eden pislikler de var."

"Barış için geldim. Topçu bataryalarını getirmedim. Ama gözümdeki yaşla yalvarıyorum: Eğer benimle uğraşırsanız hepinizi öldürürüm."

"Muharebede en önemli 15 santim iki kulağınızın arasıdır."

"Size ateş edip ıskalamalarından daha güzel bir his olamaz."

"Yalvarıyorum bize karşı gelmeyin. Eğer yaparsanız hayatta kalanlar size neler yaptığımız yazacak ve 10.000 yıl sonra dahi bunlar hatırlanacak."

IRAK İŞGALİNDE DENİZ PİYADELERİNİ KOMUTA EDİYORDU

General Mattis 1991 Körfez Savaşı sırasında bir taburun komutanıydı. 2001'de ise Afganistan'daki özel kuvvetleri komuta etti. 2003 Irak işgali sırasında da kilit rol üstlenen Mattis, Felluce çatışmalarında deniz piyadelerini komuta ediyordu.

O dönemlerde bir el kitabı yazan Mattis, mezhep çatışmalarının nasıl önlenebileceğini anlatıyordu. Mattis'in sözünü sakınmayan bir general olması hem takdir gören, hem de eleştirilen bir yanı.

"BAZI İNSALARI VURMAK EĞLENCELİ OLUYOR"

2005 yılında San Diego'daki askerlere hitap ederken söyledikleri yüzünden büyük eleştiri almıştı.

Mattis konuşmasında, "Bazı insanları vurmak eğlenceli oluyor. Sizi desteklerim. Boğuşmayı da severim" diyordu.

"AFGAN ERKEKLERİ ÖLDÜRMEK ACAYİP EĞLENCELİ"

Bir diğer konuşmasındaysa, "Afganistan'a gittiğinizde kadınları 5 yıldır peçe takmadıkları için tokatlayan adamlar görüyorsunuz. Bu adamların içinde zaten erkeklik falan kalmamış. O yüzden bunları öldürmek acayip eğlenceli" diyordu.

ABD Deniz Piyadeleri Birliği o dönemde Mattis'in sözleri üzerine bir açıklama yapmak zorunda kalmış ve "Daha iyi kelimeler seçmeliydi. Daha dikkatli olmalıydı" demişti.

KONGREDEN ONAY ALIRSA SAVUNMA BAKANI OLACAK

Mattis'in Savunma Bakanı olarak göreve başlaması için Cumhuriyetçilerin kontrolündeki ABD Kongresi'nden onay alması gerekiyor. Mattis Kongre onayını da alırsa, ABD Savunma Bakanı olarak görev yapmış olan ikinci emekli general olacak.

1950'li yıllarda Harry Truman'ın başkanlık döneminde emekli General George Marshall Savunma Bakanlığı görevine getirilmişti.

BBC

Çok Okunan Haberler

title