Pastör Brunson ABD Medyasına Konuştu: Akli Dengemi Dua Ederek Koruyabildim
BBC

Pastör Brunson ABD Medyasına Konuştu: Akli Dengemi Dua Ederek Koruyabildim

İzmir'de görülen duruşmayla serbest bırakılan ve ardından ABD'ye giden Pastör Brunson, ABC televizyon kanalına Türkiye'de tutuklu kaldığı süreci anlattı. Brunson, ''Akli dengemi ancak saatlerce dua ederek koruyabildim." dedi.

12 Ekim'de İzmir'de görülen duruşmayla serbest bırakılan ve ardından ülkesine dönen ABD'li Pastör Andrew Brunson, ABC televizyon kanalına Türkiye'de tutuklu kaldığı süreci anlattı. Brunson, ''Hapishanede tutulmak başlı başına zor bir durum. O günlerde akli dengemi ancak saatlerce dua ederek koruyabildim" dedi.

''İSA PEYGAMBERİ ANLATMAK İÇİN GİTTİM''

Türkiye'de geçirdiği yıllar boyunca herhangi siyasi faaliyette bulunmadığını ifade eden Brunson, "Türkiye'ye gitmemizin nedeni insanlara İsa Peygamberi anlatmaktı" diye konuştu.

''O GÜNLER ÇOK ZORDU''

2016'da tutuklandıktan sonra hücre hapsinde tutulduğunu ifade eden Brunson, "Hapishanede tutulmak başlı başına zor bir durum. Başlangıçta günlerce hücre hapsinde tek başıma tutuldum. O günler çok zordu. O günlerde akli dengemi ancak saatlerce dua ederek koruyabiliyordum" dedi.

KOĞUŞTAKİ GÜNLERİNİ ANLATTI

Koğuştaki günlerini anlatan Brunson, "Büyük kısmı Gülen hareketinin üyesi olmakla suçlanıyordu." dedi. Brunson, koğuşta geçirdiği aylar için ise dil farkı, kültür farkı ve din farkı nedeniyle kendisini çok izole hissettiğini söyledi.

BRUNSON'UN GEÇMİŞİ

Pastör Andrew Brunson 2016 yılında 'terör örgütü adına suç işlemek ve casusluk' iddialarıyla tutuklanmış ve cezaevine konmuştu. Brunson'un tutukluluğu bu yıl Temmuz ayında ev hapsine çevrilmiş, 12 Ekim'deki duruşmada ise ABD'li Pastör serbest bırakılmıştı.

BBC