Oyuncak zannettiği cihaz, meteorolojinin hava ölçüm aleti çıktı

Oyuncak zannettiği cihaz, meteorolojinin hava ölçüm aleti çıktı

19.02.2021 16:44 | Son Güncelleme: 19.02.2021 18:24

Ordu'da yaşayan Ali Arslan isimli bir kişi, evinin penceresinden aşağıya sarkık halde tellere takılmış bir cihaz fark etti. Arslan, oyuncak zannederek telden aldığı cihazın daha sonra meteorolojiye ait hava ölçümü aleti olduğunu anladı.

Ordu'nun Ünye ilçesi Yüceler Mahallesi'nde yaşayan Ali Arslan, sabah kahvaltı yapacağı sırada evinin penceresinden aşağıya sarkık halde tellere takılı bir cihaz fark etti. Gördüğü cismi önce oyuncak zanneden Arslan, cismi eline aldığında gördüğü manzara karşısında şaşkına döndü.

ÖNCE OYUNCAK ZANNETTİ

Cihazı eline almadan önce oyuncak zannettiğini ve daha sonra gerçeği anladığını söyleyen Ali Arslan, "Kahvaltıya oturduğumda dışarı baktığımda evin üstünden itibaren telin üstüne düşmüş bir cihaz sallanıyordu. Sonra evin alt tarafına geçtim. Alt tarafında da paraşüt gibi bir şey gördüm. Daha sonra ona takılı olan paraşütü söktüm. Ben ilk önce oyuncak, daha sonra da fener gibi bir şey zannettim. Tabii ipini kurtardıktan sonra cihazı ve paraşütü yere aldığımızda aletin meteoroloji ölçüm cihazı olduğunu gördüm." diye konuştu.

Oyuncak zannettiği cihaz, meteorolojinin hava ölçüm aleti çıktı

"YETKİLİLERİN ULAŞMASINI İSTEDİM"

Yetkililerin kendisine ulaşılmasını istediğini ancak herhangi bir dönüşün olmadığını ifade eden Arslan, "Sosyal medyaya aletin resimlerini attım ve bana yetkililerin ulaşmasını istedim ancak meteorolojiden bana şu ana kadar dönüş yapan olmadı. Ben bir arkadaşımı arayarak böyle bir durumun olduğunu anlattım. Kendisi de beni sabahleyin aradı. Arkadaşıma cihazın tek kullanımlık olduğunu ve bende kalabileceğini söylemişler. Zaten isteseler benim işime yaramaz. Bizde olursa teşhir için bulundururum. Onun dışında devletin malı devletimize aittir" dedi.

CİHAZ GÖZLEM BALONU OLARAK KULLANILIYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre ise cihazın atmosferin güncel durumu hakkında bilgi almak için kullanılan gözlem balonu olduğu öğrenildi. Atmosfere salınan balon havalandığı andan itibaren hava tahmin ve uyarı merkezini atmosferin güncel durumu ile ilgili veri aktarmaya başlıyor. Gözlem balonu havaya fırlatılmasının ardından atmosferde belirli bir süre yükseldikten sonra basınç nedeniyle patlıyor.

Oyuncak zannettiği cihaz, meteorolojinin hava ölçüm aleti çıktı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları (3)
DÜLGER: METEOROLOJİK ÖLÇÜM CİHAZIDIR RADIOSONDE RASATLARINDA KULLANILIR BİR BALON VASITASI İLE ATMOSFERE BIRAKILIR YERDEN RADAR VASITASI İLE TAKİP EDİLİR ÇIKTIĞI BÜTÜN SEVİYELERİN NEM SICAKLIK BASINÇ RÜZGAR HIZI VE YÖNÜNÜ OTOMATİK OLARAK VERİR ORDUDA BULUNDUĞUNA GÖRE EN YAKIN SAMSUN İLİNDEN ATMOSFERE SALINAN CİHAZDIR BÜYÜK İHTİMALLE ANCAK KUVVETLİ RÜZGARLARLA DİĞER KOMŞU ÜLKELERDENDE GELMİŞ OLABİLİR KAĞIT PARAŞÜT TAKILMASININ NEDENİ DÜŞERKEN İNSANLARA ZARAR VERMEMESİ İÇİNDİR.
TR: bu habere çok ihtiyacımız vardı öğrendik çok rahatladık artık rahatça uyuyabiliriz
OYUNCAKCI: dayı her halta burnunu sokarsan öyle olur şimdi balon gibi şişir oyna onla hade
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title