Osmangazi Belediyesi Türk Edebiyatına Yeni Bir Eser Kazandırdı

Osmangazi Belediyesi Türk Edebiyatına Yeni Bir Eser Kazandırdı

Osmangazi Belediyesi tarafından edebiyat dünyamıza kazandırılan ‘Bursa’nın ve Balkanlar’ın Gönül Sultanları’ isimli 180 sayfalık eser, ‘Gönül Sultanları’ isimli konferansla tanıtıldı.

Osmangazi Belediyesi Türk Edebiyatına Yeni Bir Eser Kazandırdı

Osmangazi Belediyesi tarafından edebiyat dünyamıza kazandırılan 'Bursa'nın ve Balkanlar'ın Gönül Sultanları' isimli 180 sayfalık eser, 'Gönül Sultanları' isimli konferansla tanıtıldı.

Seyyid Usül Kültür Merkezi'nde 2 yıldır düzenlenen ve büyük ilgi gören 'Gönül Sultanları' konferansları, 'Bursa'nın ve Balkanlar'ın Gönül Sultanları' ismiyle kitap haline getirildi. İçinde 40'ı Bursa'nın, 40'ı da Balkanlar'ın gönül sultanlarından oluşan 80 ismin yer aldığı, Prof. Dr. Mustafa Kara tarafından kaleme alınan eserde, hattat Mahmut Şahin, müzehhibe Sakine Tuncer Doruk, mütercim Mehmet Zaman ve grafiker Mehmet Temelli'nin imzaları bulunuyor.

'Bursa ve Balkanlar'ın Gönül Sultanları' kitabının tanıtıldığı konferansın açılış konuşmasını yapan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, "Gönül Sultanları sohbetleri bu yıl da devam ediyor. Daha önce iki kitap olan 'Bursa'nın Gönül Sultanları' ve 'Balkanlar'ın Gönül Sultanları' kitabını tek bir eserde birleştirdik. Böylece ecdat yadigarı topraklarımızda yetişen manevi şahsiyetler ve Bursa'mızın hazineleri tek bir kitapta ölümsüz hale geldi" dedi.

Gönül Sultanları isimli kitabın, hem Balkanlar hem de Bursa için basılmış özel bir kitap olduğunu söyleyen Mustafa Dündar, "Osmangazi Belediyesi, bilim, kültür ve sanat alanında basılı eser bakımından oldukça zengin. Kendi kitaplığını dolduracak kadar basılı esere sahibiz dersek abartmış olmayız. Herkesin bildiği gibi dinimizin ilk emri 'oku'. Bizler de, insanların okuyup öğrenmelerini sağlamak, onların bilgiye ulaşmalarına yardımcı olmak için okunacak eserler kazandırmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

Prof. Dr. Mustafa Kara da, Osmangazi Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 'Gönül Sultanları' isimli konferansların bu yılki ilk toplantısında farklı bir heyecan yaşadıklarını söyleyerek, "Bizler Gönül Sultanları üzerine sohbetler edip onları anlatırken, böyle bir kitabın da basılmış olması son derece güzel. Onları anmak, anlamak ve yeni nesillere aktarmak lazım. Gönül insanlarının gönlünü anlamak, aslında kendimizi anlamaktır. Çünkü onlar rehber insanlardır, yol arayana yol gösterir. Bizlere düşen, bu rehber insanları bulmak. Çünkü onların yolu sırat-ı müstakimin ta kendisidir. Onların izinden gidenler de onlar gibi olur" dedi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Prof. Dr. Mustafa Kara ve hattat Mahmut Şahin, konferansa katılan konuklar için 'Bursa'nın ve Balkanlar'ın Gönül Sultanları' kitabını birlikte imzaladılar. - BURSA

Kaynak: İHA