Orköy'den Arsuz'da Köylüye Destek

Orköy'den Arsuz'da Köylüye Destek

25.08.2017 11:46 | Son Güncelleme: 25.08.2017 11:46
Orköy'den Arsuz'da Köylüye Destek

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğünce ORKÖY Projesi kapsamında Hatay’ın Arsuz ilçesinde 12 mahalleye, toplam 86 hane de yaklaşık 1 milyon 634 bin TL maliyetli büyükbaş hayvanın dağıtımı için sertifika töreni düzenlendi.

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğünce ORKÖY Projesi kapsamında Hatay'ın Arsuz ilçesinde 12 mahalleye, toplam 86 hane de yaklaşık 1 milyon 634 bin TL maliyetli büyükbaş hayvanın dağıtımı için sertifika töreni düzenlendi.

Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Kurtbağı Mahallesi'nde düzenlenen törende, her aileye yaklaşık 17 bin TL kredi ve hibe desteğinin verildiği proje kapsamında ilçe halkına ciddi bir ekonomik katkı sağlanacağını söyledi.

Bu desteğin kırsalda, yerinde sağlanmış olacağını ve yine kırsalda göçün önüne geçilmiş olacağını belirterek projenin her yönüyle vatandaşa katkı sunacağını ifade eden Kaymakam Sarı, "Bunun yanı sıra ilçemiz mahallelerinde uygulanan 'Gelir Getirici Tür Desteklenmesi Projesi' ile de yaklaşık 350 dekar arazi de, bozuk orman alanlarının zeytin, ceviz, badem, çam fıstığı gibi gelir getirici ürünlerin ekilerek üç yıllık bakımı yapıldıktan sonra geliri, halkımıza ait olmak üzere 49 yıllığına eşit olarak mahalle sakinlerimize paylaştıracağız. Bu sayede hem mahalli ekonomik bir girdi olacak ve hem de bozuk alanlar ağaçlık alanlara dönüşecek. Böylelikle köylümüz ormanı daha iyi koruyacak ve sahip çıkacak" dedi.

Milletvekili Orhan Karasayar, Arsuz'un kırsal mahallelerinin buna çok ihtiyacının bulunduğunu, planlama aşamasında Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile yapılan görüşmelerde kapasitenin artırılması ve mümkün olduğu kadar talep eden herkese ulaşılması için çalışmalar yapıldığını söyledi.

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alparslan Altındaş, bu çalışmanın orman teşkilatının, orman köylüsü ile barışık olduğunu ifade etme ve orman köylüsünün yerinde desteklenmesi adına önem taşıdığını belirterek, talep geldiği sürece her zaman bu tip projelere destek vereceklerini kaydetti.

Tören sonunda mahalledeki hak sahiplerine sertifikaları dağıtım töreni gerçekleştirilirken, projede emeği geçenlere ise plaket takdim edildi. - HATAY

Orköy'den Arsuz'da Köylüye Destek
Orköy'den Arsuz'da Köylüye Destek

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Orköy'den Arsuz'da Köylüye Destek - Hatay
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 31.10.2020 06:48:00. #1.14#
title