Baba-oğul unutulmaya yüz tutan kalaycılık mesleğini yaşatmaya çalışıyor

Baba-oğul unutulmaya yüz tutan kalaycılık mesleğini yaşatmaya çalışıyor

Kayseri'de yaşayan 75 yaşındaki usta, 34 yaşındaki oğluyla birlikte unutulmaya yüz tutan 60 yıllık mesleği kalaycılığı ayakta tutmaya çalışıyor.

12.07.2020 09:54 | Son Güncelleme: 12.07.2020 12:01

Kayseri'de 8 çocuk babası Mustafa Albayrak, 15 yaşında kalaycılık mesleğine başladı. Kentin Eski Sanayi Mahallesi'ndeki dükkanında yıllardır çalışan Albayrak, tüm teknolojik yeniliklere rağmen mesleğini sürdürmeye devam etti. Albayrak, kentte bu işle uğraşan 5 kişi arasında yer alıyor. Çırak bulamayan Albayrak, 10 yıldır oğlu Mehmet ile birlikte mesleğini ayakta tutmaya çalışıyor.

"ÇIRAK YETİŞMİYOR"

Mustafa Albayrak, mesleğe çırak olarak başladığını söyleyerek, "Öğrendiğim mesleğimle dükkan açtım, 8 çocuk büyüttüm. Kalaycılık ve bakırcılık mesleği çok zordur. İşletme, parlatma ve tamir yaparız. Maalesef meslekte çırak yetişmiyor. Geçmiş yıllarda çok kişi bakırcılık yapardı. Şimdi 5 kişi kaldı. Ben de mesleğimi oğlum Mehmet'e öğrettim. Şimdi beraber dükkanımızı açıp zor da olsa ateş karşısında mesleğimizi yapmaya çalışıyoruz" dedi.

Oğluyla 60 yıllık mesleğini yaşatıyor

"SICAKLIK ZAMAN ZAMAN 300 DERECEYİ BULUYOR"

Mehmet Albayrak ise daha önce terzilik yaptığını belirterek, "Hem babama yardımcı olmak hem de yaratıcı bir meslek olması adına babamın mesleğine gönül verdim. Bakırcılık ve kalaycılık çok zor bir meslek. Ocağın başındaki sıcaklık zaman zaman 300 dereceyi buluyor. Genelde pekmez ve salça kazanlarını kalaylıyor, çelik çaydanlıkları parlatıyoruz" diye konuştu.

Oğluyla 60 yıllık mesleğini yaşatıyor
Oğluyla 60 yıllık mesleğini yaşatıyor
Baba-oğul unutulmaya yüz tutan kalaycılık mesleğini yaşatmaya çalışıyor

Kaynak: DHA

Haber Yorumları (3)
MR: Allah yardimciniz olsun.
ALİ: Zehir hepsi
KALAY: boş işler
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Baba-oğul unutulmaya yüz tutan kalaycılık mesleğini yaşatmaya çalışıyor - Kayseri
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30.7.2020 15:42:52. #1.14#
title