Odatv Davasına Devam Ediliyor

Odatv Davasına Devam Ediliyor
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın'ın da aralarında bulunduğu 13 sanık hakkında açılan Odatv davasına devam ediliyor.

Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın'ın da aralarında bulunduğu 13 sanık hakkında açılan Odatv davasına devam ediliyor. Duruşmada söz alan sanıklardan Yalçın Küçük kendisinin devlet olduğunu belirterek, "Beni devlet gibi yargılayın" dedi.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, tutuklu sanıklar eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ve Yalçın Küçük ile gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ile Doğan Yurdakul'un da aralarında bulunduğu 9 tutuksuz sanık hazır bulundu.

Duruşmanın başlamasının ardından Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci celse arasında dava dosyasına gelen evrakları okudu. Başkan Ekinci, Hanefi Avcı'nın "Bilgisayarlara gönderilen virüslerin geldiği mail adresi de ABD merkezli" yönündeki iddiası üzerine ABD makamlarına bu konunun sorulduğunu kaydederek, "ABD makamlarından cevap geldi. Ancak gelen cevapta, davaya ilişkin tüm evraklar ve Avcı'nın talebinin daha da ayrıntılandırılması isteniyor. Bu nedenle yeniden yazı yazacağız" diye konuştu.

Ses ve görüntü kayıtlı yapılan duruşmada, salonun ses sisteminde sorun çıkması üzerine de Başkan Ekinci, "Daha önce küçük salonda yaptığımız zaman 'ses sistemi yenileniyor' dedik, ama inanmadınız bize. Yenilendi ama sistem daha da kötü oldu " ifadesini kullandı.

Sanıklardan Barış Terkoğlu da, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz'ü kastederek, "Zekeriya Bey 'yenilenmedi' dedi, biz ona güvendik" diye cevap verdi. Başkan Ekinci ise "Siz bana güvenin" diye karşılık verdi.

Duruşmada daha sonra sanıklardan söz alan tutuklu sanık Hanefi Avcı, bu davanın temelinin yalan üzerine kurulu olduğunu öne sürerek, "Beni tahliye edemeyeceğinizi ifade ediyorsunuz. Bu dava kapsamında tutukluluğumun infaza geçmediğini beyan ettiniz. Beni tahliye edemeyeceğinizi biliyorum" demesi üzerine tekrar konuşan Başkan Ekinci, "Bize kimsenin gücü yetmez. Burada 3 hakimiz. 'Sizin yüzünüzden 2 yıldır tutukluyum' diyorsanız, haksızlık yaparsınız" diye konuştu.

Savunmasına devam eden Avcı, adil yargılanmak istediğini de söyledi.

Avcı'nın ardından savunma yapan tutuklu sanık Yalçın Küçük de, "Ben çocuk değilim, ben devletim. Beni ona göre yargılayın" ifadelerini kullanarak, bir devletin yargılanması gibi yargılama yapılması ve oturtulması değil, kendisine soru sorulması gerektiğini söyledi.

Küçük'ün sözleri üzerine Başkan Ekinci, "Ben size istediğiniz kadar konuşma hakkı verdim, buna herkes şahit" dedi.

Savunmasına devam eden Küçük, "Ben tutuklu değilim. Toplama kampında kalıyorum. Siz dünyaya gelmeden önce ben ceza davasında yargılanıyordum. Odatv davasını benim için açtılar. Burada yapılan savunmalara asla katılmıyorum. Silivri denilen yerde kim tutukluysa, TÜBİTAK tutuklamıştır. Siz TÜBİTAK'ın yalan makinesi olduğunu bildiğiniz için tüm dosyaları oraya gönderdiniz. Sizin hukukçuluğunuz müsait mi bilmiyorum ama..." şeklinde konuşunca Başkan Ekinci tekrar araya girerek, "Böyle devam ederseniz, sözünüzü keseceğim" dedi.

Küçük de, "İstediğiniz zaman kesebilirsiniz, istediğiniz zaman beni hapishaneye gönderebilirsiniz. Beni böyle yargılayamazsınız" diye konuştu.

"Her şey dosyada var, okursanız görürsünüz" ifadesini kullanan Başkan Ekinci, tartışmanın uzaması üzerine duruşmaya 10 dakika ara verdi. - İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title