Obruk Barajı Aralık Ayında Enerji Üretmeye Başlayacak

Obruk Barajı Aralık Ayında Enerji Üretmeye Başlayacak

Çorum'da Yapımı Devam Eden Obruk Barajı Hidroelektrik Santrali'nde 2007 Yılı Aralık Ayında Elektrik Üretimine Başlanacağı Bildirildi.

Obruk Barajı Aralık Ayında Enerji Üretmeye Başlayacak

Çorum'da yapımı devam eden Obruk Barajı Hidroelektrik Santrali'nde 2007 yılı Aralık ayında elektrik üretimine başlanacağı bildirildi.

Çorum'un İskilip ile Dodurga ilçeleri arasında yer alan bölgede inşa edilen Obruk Barajı HES ile yıllık 473 milyon kilowatt saat enerji üretim kapasitesine sahip olacak, barajın faaliyete geçmesiyle bölgede bulunan 6 bin 750 hektarlık tarım arazisi de sulamaya açılacak.

İl Koordinasyon Kurulu'nda yapımı devam eden Obruk Barajı ile ilgili olarak bilgi veren DSİ 5. Bölge Müdürü Halit Uzunkaya, Çorum'da yapımına 1996 yılında başlanan ve yaklaşık 300 milyon dolara mal olan Obruk Barajı Hidroelektrik Santrali'nde (HES), Arılık ayı içinde deneme amaçlı olarak enerji üretimine başlanmasını hedeflediklerini bildirdi.

Uzunkaya, 28 Kasım 1995 tarihinde ihale edilerek 29 Şubat 1996 tarihinde inşaatına başlanan Kızılırmak nehri üzerindeki Obruk HES'in 2008 Haziran ayında tamamlanmasını hedeflediklerini ve birinci terminalin Aralık Ayında deneme üretime geçeceğini ve 2008 yılında ise tam kapasite ile üretim yapılacağını söyledi. Elektro mekanik teçhizatının alımı için açılan ihaleyi kazanan Çinli firmanın 2006 yılında başladığı çalışmalar kapsamında 4 enerji üretim ünitesinin birincisinden 2007 yılı sonunda, son üniteden ise Haziran 2008'de enerji alınarak ulusal sisteme bağlanacağını ifade eden Uzunkaya, kurulu gücü 200 megawatt olan Obruk HES'in yıllık enerji üretim kapasitesinin de 473 milyon kwatt-saat olacağını ve bu miktarın Çorum ilinin yıllık enerji tüketiminden daha fazla olduğunu kaydetti.

Obruk Barajı'nın su tutma programının da hazır olduğunu dile getiren DSİ 5. Bölge Müdürü Halit Uzunkaya, "Obruk Barajı ve HES, Obruk Köyü'nün 2 kilometre güneyinde Kızılırmak nehri üzerinde inşa edildi. 661 milyon metreküp su depolanacak olan 202 MW kurulu güçteki Obruk HES vasıtasıyla yılda ortalama 473 milyon kwh enerji üretilmesi öngörülüyor. Ayrıca projeyle 6 bin 741 hektar arazinin sulanması sağlanacak. Baraj gövdesi temelden 127 metre yüksekliğinde, zonlu dolgu tipinde olup gövde dolgu hacmi 12 milyon metreküp. Derivasyon tüneli 655 metre uzunluğunda 10 metre çapında ve dairesel kesitli" dedi.

Obruk Barajı'nda Eylül ayı itibari ile su tutulmaya başlanacağını belirten Halit Uzunkaya, baraj havzasında bulunan ve su altında kalacak köylülerin biran önce, köylerini boşaltmaları gerektiğini belirterek, "Eylül ayı içerisinde barajda su tutulacak, baraj havzasındaki yerleşim yerlerinin taşınması hızlandırılmalı ve suyun toplanmasıyla birlikte herhangi bir tehlike ile karşılaşılmaması gerekiyor" diye konuştu.

(BÖ-BÖ-MEF-MEF-Y)