Nürnberg'de Uyuşturucu Bağımlıları İçin Türkçe Hizmet Veren Merkez

Nürnberg'de Uyuşturucu Bağımlıları İçin Türkçe Hizmet Veren Merkez

11.02.2014 11:26 | Son Güncelleme: 11.02.2014 11:26
Nürnberg'de Uyuşturucu Bağımlıları İçin Türkçe Hizmet Veren Merkez

Taner TÜZÜN / NÜRNBERG- DHA - Almanya'nın Nürnberg kenti yakınlarındaki Birnthon kasabasında bulunan Dönüş Terapi Merkezi'ni, Bavyera Milletvekili Arif Taşdelen (SPD) ile Nürnberg Büyükşehir Belediye Meclisi Üyeliğine Aday Abdurrahman Gümrükçü ve Aynur Kır ziyaret etti.

Taner TÜZÜN/ NÜRNBERG- DHA - Almanya'nın Nürnberg kenti yakınlarındaki Birnthon kasabasında bulunan Dönüş Terapi Merkezi'ni, Bavyera Milletvekili Arif Taşdelen (SPD) ile Nürnberg Büyükşehir Belediye Meclisi Üyeliğine Aday Abdurrahman Gümrükçü ve Aynur Kır ziyaret etti. Burada Merkez'in yöneticilerinden Bertram Wehner, Metin Sert, Metin Yıldız ve Michael Wehner'den bilgi aldılar. Metin Sert, Dönüş Terapi Merkezi'ne bugüne kadar uyuşturucu bağımlısı 500 hastanın müracaat ettiğini, bunların yaklaşık yüzde 20'sinin sağlıklarına kavuştuğunu söyledi. Metin Sert tedavide grup, bireysel, spor ve iş terapisi olmak üzere dört ana yöntemin uygulandığını kaydetti. TEDAVİNİN YANI SIRA MESLEK ÖĞRENİYORLAR

Türk kökenli uyuşturucu bağımlılarına anadillerinde hizmet veriklerini hatırlatan Metin Sert, ülkenin her yerinden hasta kabul ettiklerini dile getirdi. Ayrıca tedavi masraflarının hastalık kasaları tarafından karşılandığının altını çizdi. Metin Yıldız ise, tedavi görenlerin 12. haftadan sonra evlerine çıkabildiğini geri dönüşlerinde test yapılarak uyuşturucu alıp almadıklarının kontrol edildiğini belirtti. Dönüş Terapi Merkezi'nde hastalar hem tedavi oluyor hem de meslek edinme fırsatı buluyorlar. Örneğin marangoz atölyesinde meslek edinenlerin sayısı hayli fazla. Hastalar ayrıca salonda spor yaparak form tutuyorlar.

Halen tedavi olan Hasan Ç., Nihat Y., ve Ali C. tedavilerinin sonuna gelindiğini ve yeni bir hayata hazır olduklarını söylediler.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title