Niyazi Birinci kimdir? Kaç yaşında, nereli, eserleri nedir? Yavuz Bahadıroğlu mahlasını kullanan Niyazi Birinci ne zaman vefat etmiştir?

Niyazi Birinci kimdir? Kaç yaşında, nereli, eserleri nedir? Yavuz Bahadıroğlu mahlasını kullanan Niyazi Birinci ne zaman vefat etmiştir?

22.01.2021 08:41 | Son Güncelleme: 22.01.2021 09:14
Niyazi Birinci kimdir? Kaç yaşında, nereli, eserleri nedir? Yavuz Bahadıroğlu mahlasını kullanan Niyazi Birinci ne zaman vefat etmiştir?

Niyazi Birinci kimdir? Kaç yaşında, nereli, eserleri nedir? Yavuz Bahadıroğlu mahlasını kullanan Niyazi Birinci ne zaman vefat etmiştir? Yavuz Bahadıroğlu hayatı ve biyografisi nedir?

Türk roman ve hikâye yazarı, gazeteci, radyo programcısı olan Yavuz Bahadıroğlu mahlasını kullanan Niyazi Birinci kimdir? Kaç yaşında, nerelidir? Eserleri nedir? Ne zaman vefat etmiştir? Yavuz Bahadıroğlu hayatı ve biyografidi nedir? İşte detaylar haberimizde...

NİYAZİ BİRİNCİ (YAVUZ BAHADIROĞLU) KİMDİR?

Yavuz Bahadıroğlu'nun gerçek adı Niyazi Birinci; 1945; Hisarlı, Pazar, Rize – 21 Ocak 2021), Türk roman ve hikâye yazarı, gazeteci, radyo programcısı. Köşe yazılarında, kitaplarında Yavuz Bahadıroğlu mahlasını kullanmıştır.

YAŞAMI VE KARİYERİ

1971'de İstanbul'da gazeteciliğe başladı. Yeni Asya - Yeni Nesil gazetesinde muhabirlik, araştırma-inceleme, röportaj ve fıkra yazarlığı yaptı. Gazete, dergi ve şirket yöneticisi olarak çalıştı. Gazeteciliğini muhabir ve röportajcı olarak sürdürürken, çocuklara yönelik eserler üretti. Yüzlerce çocuk romanı, hikâye yayımlandı. Aynı dönemde Yeni Asya - Yeni Nesil gazetesinde Yavuz Bahadıroğlu, Şeref Baysal ve Veysel Akpınar isimleriyle köşe yazıları yazdı.

Asıl çıkışını Yavuz Bahadıroğlu ismiyle yazdığı romanlarla yaptı. İlk romanı Sunguroğlu ve ardından yazdığı Buhara Yanıyor romanı ülkenin en çok satan romanlarından oldu. Genelde Osmanlı İmparatorluğu'nun çeşitli dönemlerini ele alan otuzu aşkın romanı vardır. Son çıkan kitaplarından biri Biz Osmanlıyız'dır. Roman, çocuk kitapları, hikâye, araştırma, oyunlar, film yapılmış senaryolar ve fikri eserler olmak üzere yüzlerce çalışmaya imza attı. Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli konularda binlerce konferans verdi, çeşitli kurum ve kuruluşlardan ödüller aldı, iki kitabı Kültür Bakanlığı tarafından yayımlandı. Son olarak ulusal bir radyoda yorumculuk ve Yeni Akit gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

21 Ocak 2021 tarihinde vefat etmiştir.

KİŞİSEL YAŞAMI

Niyazi Birinci Evli ve üç çocuk babasıydı.

NİYAZİ BİRİNCİ (YAVUZ BAHADIROĞLU) NEDEN VEFAT ETMİŞTİR?

Niyazi Birinci'nin oğlu Mücahit Birinci, sosyal medya hesabından "Yolumuzu aydınlatan, mücadelesi ile bana ilham veren, bir neslin doğru yetişmesine vesile olan babamız Niyazi Birinci (Yavuz Bahadıroğlu), Allah'ın rahmetine yürüdü. Rahman ve Rahim olan Allah, ona şefkati ile muamele etsin. Başımız sağolsun. El Fatiha..." mesajıyla babasının vefatını duyurdu. Ölüm sebebi ise belirtilmedi.

ESERLERİ

Sunguroğlu

Bahadıroğlu'nun ilk romanıdır. Toplam 10 ciltten oluşur. Birinci cilt Aykut'un (Sunguroğlu) babasının cenk arkadaşı Akça tarafından akıncı olarak yetiştirilişi ve babası Sungur Alp'in Selikos adlı bir Bizans şövalyesi tarafından haince öldürüldüğünü öğrenmesi ile başlar. Bunun üzerine Selikos'tan intikam almaya yemin eder. Akça'nın verdiği isimle Sunguroğlu adını alır. Yanına atı Şahin ve köpeği Düka'yı alarak Söğüt'ten ayrılır. Orhan Gazi'nin emrinde çeşitli görevlerde çalışır. Çimpeli İbrahim ve Köse Papaz Jozef ile iyi bir üçlü oluştururlar. İbrahim heyecanlı bir genç, papaz Jozef ise çok zeki bir adamdır. Sunguroğlu ve arkadaşları maceradan maceraya atılırlar. Bu eserde Sunguroğlu, babasının intikamını almak için şövalye Selikos'un peşine düşer. Serideki romanlar şu şekildedir:

1972 - Sunguroğlu I

1973 - Sunguroğlu II

1977 - Sunguroğlu III (Foça Korsanlarına Karşı)

1982 - Sunguroğlu Gemide İsyan

1982 - Sunguroğlu Çalınan Hazine

1982 - Sungurluoğlu Kaçırılan Prenses

1985 - Sunguroğlu Baskın

1985 - Sunguroğlu Kara Şövalye

1985 - Sunguroğlu Tuzak

1985 - Sunguroğlu Kaybolan Elçiler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Niyazi Birinci kimdir? Kaç yaşında, nereli, eserleri nedir? Yavuz Bahadıroğlu mahlasını kullanan Niyazi Birinci ne zaman vefat etmiştir? - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 3.3.2021 13:08:00. #1.16#
title