Muş Soğuk ve Tipi Doğu'yu Vurdu

Muş Soğuk ve Tipi Doğu'yu Vurdu

Soğuk ve tipi Doğu'yu vurduSoğuk ve tipi Doğu'yu vurduZehirlenen aile kepçeye alınarak hastaneye getirildiKar kalınlığının bir metreyi bulduğu Muş ve Ağrı'da yoğun tipi nedeniyle ulaşım önemli ölçüde sekteye uğradı.

Muş Soğuk ve Tipi Doğu'yu Vurdu

Soğuk ve tipi Doğu'yu vurdu

Soğuk ve tipi Doğu'yu vurdu

Zehirlenen aile kepçeye alınarak hastaneye getirildi

Kar kalınlığının bir metreyi bulduğu Muş ve Ağrı'da yoğun tipi nedeniyle ulaşım önemli ölçüde sekteye uğradı. Bölgede en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 27,4 derece ile Erzurum'da ölçüldü.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde birkaç günden beri devam eden kar yağışı ve tipi ulaşımı vurdu. Dün akşam saatlerinde Ağrı- Erzurum karayolunda yaşanan yoğun tipi nedeniyle ulaşım 5 saat durdu. Çok sayıda araç yolda mahsur kaldı. Görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle maddi hasarlı trafik kazaları meydana geldi.Eleşkirt Kaymakamı Recep Öztürk, yolda kalan sürücü ve yolcuların ekipler tarafından kurtarılma çalışmalarında hazır bulundu. Ağrı-Erzurum yolu gece yarısından sonra ulaşıma açılabildi.

Yine tipi nedeniyle Muş-Bingöl ile Muş-Erzurum karayolları da dün akşam ulaşıma kapandı.Yolda kalan sürücü ve yolcuların yardımlarına karayolları ekipleri koşuyor. Karayolları 113'üncü Şube Şefliği ekipleri, bölgede çalışmalarını sürdürürken, tipiden kapanan yol üç saat sonra açıldı.

Muş'un Varto ilçesinde ise Sever ailesi karbonmonoksit kazından sızan kazdan zehirlendi. Ailenin zehirlenme haberi alan Kaymakam Mehmet Nuri Çetin, sağlık ekipleri ile birlikte Varto belediyesine ait olan kepçeyi Sever ailesinin yaşadığı Sazlıca köyüne yönlendirdi. Tipi nedeniyle kapanan yol açılırken, zehirlenen Abdulkerim Sever, eşi Perizade Sever ve kızı Ceylan Sever ambulansa bindirildi. Fırtına nedeniyle ambulansın silecekleri bozulunca, zehirlenen aile bu kez kepçeye alınarak Varto Devlet Hastanesine getirildi. Kaymakam Mehmet Nuri Çetin, "İlçede beyaz afet yaşanıyor. Kar ve fırtınadan dolayı ilçenin tüm köylerle bağlantısı kesilmiş durumdadır. Karayolları, ilçe özel idare, belediye araçlarını hastalarımız için seferber ettik. 5,5 kilometrelik yolu 2,5 saatte açıp hastalarımızı sağ selim hastaneye belediye kepçemiz ile ulaştırdılar. Zehirlenen vatandaşların sağlık durumu iyi" diye konuştu.

Öte yandan bölgede dondurucu soğuklar etkisini sürdürmeye devam ediyor. Kar kalınlıklarının Muş'ta 102, Ağrı'da 92, Erzurum'da 50, Kars'ta 42, Ardahan'da 32 santimi bulduğu bölgede en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 27,4 derece ile Erzurum Havalimanı'nda yaşandı. Termometreler, Erzincan Refahiye'de 26, Ağrı'da 21,2, Erzurum'da 19,2, Ardahan'da 16,5, Kars'ta 15,5, Muş'ta 12,3, Erzincan'da 10,4 ve Iğdır'da 9,5 dereceyi gösterdi.

Meteoroloji 12'nci Bölge Müdürlüğü, kuzey ve katılı yönlerden orta kuvvette, Erzincan'da zaman zaman kuvvetli 30-50 kilometreyi bulan rüzgarın olacağını belirtti. Meteoroloji, dik ve eğimli yamaçlarda çığ düşme riskine ve olası tipi, buzlanma ve don olaylarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu.

Kaynak: DHA