Mülkiye Yapılanmasına Yönelik İlk İddianame; Eski Valinin Orgeneral Öztürk ile Telefon Kaydı...
Haberler » Güncel » Mülkiye Yapılanmasına Yönelik İlk İddianame; Eski Valinin Orgeneral Öztürk ile Telefon Kaydı... - Haber

Mülkiye Yapılanmasına Yönelik İlk İddianame; Eski Valinin Orgeneral Öztürk ile Telefon Kaydı...

FETULLAHÇI Silahlı Terör Örgütü'nün Mülkiye yapılanmasına yönelik hazırlanan iddianamede, eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında tutuklanarak "Genelkurmay Çatı davasında" yargılanan Orgeneral Akın Öztürk ile telefon kaydı olduğu yer aldı.

Mülkiye Yapılanmasına Yönelik İlk İddianame; Eski Valinin Orgeneral Öztürk ile Telefon Kaydı...

FETULLAHÇI Silahlı Terör Örgütü'nün yapılanmasına yönelik hazırlanan iddianamede, eski Valisi 'nun 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında tutuklanarak "Genelkurmay Çatı davasında" yargılanan Orgeneral Akın Öztürk ile telefon kaydı olduğu yer aldı.  


İddianamede, eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun FETÖ örgütlenmesi şahıslarla irtibatlı olduğu, ayrıca 15 Temmuz'da meydana gelen darbe girişimi sonucunda tutuklanan Orgeneral Akın Öztürk'ün telefon rehberinde "Paşa Akın Öztürk" olarak kayıtlı olduğu ifade edildi. Mutlu ifadesinde, "TSK bünyesinde darbeye karışan en çok adı geçen Akın Öztürk'ü tanırım. Kendisi ile Diyarbakır Valisi olduğum dönemde Korgeneral olarak Diyarbakır ana jet üs komutanı olması sebebi ile tanırım, görev yaptığım yerlerde görev nedeni ile tanışmış olduğum muhtemeldir. Görüştüğüm kimse yoktur, bu şahısla da bir bayramda telefon görüşmem vardır, başkaca görüşmem olmamıştır" dediğine yer verildi. 


GEZİ OLAYLARINA İLİŞKİN TWEETLERİ SORULDU


İddianamede, "Gezi olaylarında eylemcilere destek verir nitelikte sosyal paylaşımlarının" sorulduğu, Mutlu'nun buna karşı "Bu tweetleri atmak için hiç kimseden bir talimat almadığını ve gençler ile bir temas noktası oluşturabilmek maksadı ile atılmış tweettir" dediğine de yer verildi. Gezi olaylarının ikinci yıl dönümünde başta FETÖ/PDY terör örgütü yayın organı Zaman Gazetesi olmak üzere "Gezi itirafı" olarak manşetleştirilen ve özünde Gezi olaylarının haklılığını gösterir nitelikte açıklamalar yaptığı da kaydedildi. Ayrıca Mutlu'nun SODES projeleri yoluyla FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne aidiyeti, iltisakı ve irtibatı belirlenen kurum ve kuruluşlara doğrudan kaynak aktarmak suretiyle kamuyu zarara uğratıp örgüte finans sağladığına dair tespitler bulunduğu da ifade edildi. İddianamede, Mutlu'nun o dönemde örgüt için en mahrem kabul edilen İstanbul Valisi olarak görev yapan şüphelinin personel atamalarını örgütün stratejileri doğrultusunda, sözkonusu kumpas soruşturmalarının devam etmesini, sızmamasını sağlamak amacıyla örgüte mensup olmayanların ilgili operasyonel birimlere atamalarını yapmayarak yapılan usulsüz işlemlerin açığa çıkmamasını sağladığı anlatıldı. İddianamede, şüphelinin örgüt elebaşı ile birebir temas kurduğu da ifade edildi. - İstanbul

Kaynak: DHA