Muhsin Yazıcıoğlu Davasının 6'ncı Duruşması Görüldü

Muhsin Yazıcıoğlu Davasının 6'ncı Duruşması Görüldü

Muhsin Yazıcıoğlu Davasının 6'ncı Duruşması Görüldü
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) merhum lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin ölümüne ilişkin, eski emniyet amiri Dursun Özmen hakkında ‘görevi kötüye kullanmak’ suçuyla açılan davanın 6. duruşmasına devam edildi.

Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) merhum lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin ölümüne ilişkin, eski emniyet amiri Dursun Özmen hakkında 'görevi kötüye kullanmak' suçuyla açılan davanın 6. duruşmasına devam edildi.

2009 yılında Kahramanmaraş'ta yaşanan helikopter kazası sonucu BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve İHA muhabiri İsmail Güneş'in de aralarında bulunduğu 6 kişinin hayatını kaybetmesiyle başlayan davanın 6. duruşması Kahramanmaraş 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu, oğlu Furkan Yazıcıoğlu, ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu, kazada hayatını kaybeden Erhan Üstündağ'ın eşi Meryem Üstündağ, gazeteci İsmail Güneş'in eşi Yasemin Güneş, avukatlar ve birçok partili katıldı.

Duruşma sonrası açıklama yapan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, "6 seneden fazla bir süre geçti ama daha hadise bizim için çok sıcak. Türk adalet sisteminin içerisinde bulunduğu bugünkü şartları biliyoruz. Adaletin her yönüyle parçalandığı, bölündüğü, kamplaştığı bir dönemi yaşıyoruz. Bunda bir kaç sene önce tutuklananların açılan büyük davaların bugün beraatle sonuçlandığını görüyoruz. O gün o davaları açanların bugün tutuklandığını görüyoruz. Yani çok acayip bir süreçten geçiyor Türk adalet sistemi. Böyle bir dönem içerisinde biz şehitlerimizin hakkını arıyoruz. Olayın ilk gününden itibaren hiç bir eksik noktasını bırakmadan bu işin peşinde olduk olmaya da devam edeceğiz" dedi.

"CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINDA BİR DOSYAMIZ VAR"

Mustafa Destici Kahramanmaraş Cumhuryet Başsavcılığı'nda ana soruşturma dosyaları olduğunu ifade ederek "Henüz bu soruşturma tamamlanmış değil. Aynı zamanda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda bir önceki Başsavcının 2013 yılında neticelendireceğiz dediği soruşturma dosyası da bugün 2015 yılının sonuna gelmiş olmasına rağmen tamamlanmış değil. Askeri Savcılık'ta olan bir soruşturma var onu akıbetinden haberimiz yok" diye konuştu.

Taleplerinin dosyanın biran önce aydınlatılması olduğunu aktaran Destici, "Burada hataysa hata, ihmalse ihmal, kusursa kusur, kasıtsa kasıt her şeyin net olarak ortaya konulup faillerinin cezalandırılmasını ve olayın aydınlatılmasını istiyorum"'diye konuştu.

"BU DAVA KAPATILMAK İSTENİYOR"

Duruşmaya katılan Muhsin Yazıcıoğlu'nun avukatlarından Selami Ekici, davanın 22 Aralık tarihine ertelendiğini açıkladı.

Devam eden davanın ana davayı gölgede bırakmak için açılmış bir dava olduğunu iddia eden Ekici, "Aslında bu dava ana davayı gölgede bırakılmak için dosyayı aslıdan saptırılmak için açılmış bir dava olduğunu biz daha öncede ifade etmiştik. Bu dava kapatılmak isteniyor. Bizim yılmamızı bekliyorlarsa yılmayacağımızı çok kısa bir sürede anlayacaklar" dedi.

"RAPOR HAZIRLAMAK BU KADAR ZOR"MU?"

Avukat Ekici, ana soruşturma dedikleri örgütlü terör örgütü vasıtası ile 6 kişinin ölümüne sebebiyetten yürüyen dosyanın Şubat 2014 tarihinden itibaren Erzurum Dumlu Radar Üssün'den Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda ve Ahlatlı Bel Mevzi Radar Komutanlığı'nda yaptıkları ve TUBİTAK bilir kişilerince yapmış oldukları raporun bugüne kadar dosyaya gelmediğini savundu. Ekici, "Ben buradan TUBİTAK'a sesleniyorum, hükumet yetkililerine sesleniyorum. Kim engelliyor, neden engelleniyor maddi hakikatin ortaya çıkması neden engelleniyor. Bir rapor hazırlamak bu kadar zor mu? Bugün Google'den iddianame hazırlayan bir yargı yüz tane onun gibi dava açabilmesi lazımdı. Maalesef bugün bu davalar açılmıyor" ifadelerini kullandı. - KAHRAMANMARAŞ

Muhsin Yazıcıoğlu Davasının 6'ncı Duruşması Görüldü
Muhsin Yazıcıoğlu Davasının 6'ncı Duruşması Görüldü

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title