Muhalifler, İdlib'de Esed güçlerinin mevzilerini vuruyor

Muhalifler, İdlib'de Esed güçlerinin mevzilerini vuruyor

Suriye'nin İdlib kentinde Rusya destekli Esed rejimini durdurmak ve Türk gözlem noktalarını korumak için harekete geçen muhalifler, Esed güçlerinin mevzilerini vuruyor.

23.02.2020 23:08 | Son Güncelleme: 23.02.2020 23:57

Askeri muhalifler, Suriye'nin İdlib kenti kırsalındaki Neyrab köyüne operasyon başlatmıştı. Muhalifler ve Esed rejiminin askerleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, Esed rejimine ait 5 tank, 2 zırhlı personel taşıyıcı, 2 silahlı pikap, 1 obüs imha edilmişti.

ESED REJİMİ MEVZİLERİ İMHA EDİLİYOR

Harekatın başlamasının ardından muhalifler, rejime yönelik saldırılarını aralıksız sürdürüyor. Sosyal medyada yer alan görüntülerde; Esed rejiminin İdlib'deki ilerleyişini durdurmak ve Türk gözlem noktalarını korumak isteyen askeri muhaliflerin rejim mevzilerini vurduğu görülüyor.

ASTANA ANLAŞMALARI VE SOÇİ MUTABAKATINA UYMADILAR

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib, neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde bulunuyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

Türkiye, Rusya ve İran'ın katıldığı, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu. Ancak rejim ve İran destekli teröristler, ateşkes ilanıyla durumun muhafaza edilmesinin kararlaştırıldığı 4 bölgeden 3'ünü Rusya'nın hava desteği sayesinde ele geçirdi ve İdlib'e yoğunlaştı. Rejim güçlerinin Eylül 2018'de askeri yığınağına hız vermesi üzerine, Türkiye ve Rusya, 17 Eylül 2018'de ateşkesi güçlendirmek için Soçi'de ek mutabakata vardı. Saldırılarına kısa bir süre ara verdikten sonra yeniden başlayan rejim güçleri, Mayıs 2019'da bölgeyi tümüyle ele geçirmek için kara operasyonu düzenledi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 10 Mayıs 2019'da yaptığı açıklamada, rejim unsurlarının İdlib'in güneyine yönelik artan saldırı ve tacizlerinin 6 Mayıs'tan itibaren kara harekatına dönüştüğüne dikkati çekmişti.

Rejim ve destekçileri bu tarihten itibaren, Kefrenbude, Han Şeyhun, Maraatinüman, Serakib gibi büyük ilçelerin yanı sıra İdlib'in güneyi ve güneydoğusu, Hama'nın kuzey ve doğu kırsalı ile Halep'in güney ve batı kırsalında çok sayıda yerleşimi yoğun topçu ve hava saldırıları neticesinde ele geçirdi.

17 Eylül 2018'deki Soçi mutabakatından bu yana rejim ve destekçilerinin İdlib'e saldırılarında 1800'den fazla sivil can verdi. Ocak 2019'dan bu yana göç edenlerin sayısı 1 milyon 942 bini buldu.

Muhalifler, İdlib'de Esed güçlerinin mevzilerini vuruyor
Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
title