Mezitli Belediyesi, Türkiye'nin Değerlerini Parklarda Yaşatıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Mezitli Belediyesi, Türkiye'nin Değerlerini Parklarda Yaşatıyor

Mezitli Belediyesi, Türkiye'nin Değerlerini Parklarda Yaşatıyor
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Mersin’in merkez ilçe Mezitli Belediyesi, Türkiye’nin önemli değerlerinin isimlerini parklarda yaşatıyor.

Mersin'in merkez ilçe Mezitli Belediyesi, Türkiye'nin önemli değerlerinin isimlerini parklarda yaşatıyor. Bu çerçevede, ilçedeki birçok parka 47 şehidin yanı sıra önemli siyasetçiler, devlet adamları, sanatçı ve yazarların isimleri verildi.

Mezitli Belediye Meclisi'nin oy birliği ile aldığı kararla Türkiye'ye önemli kazanımlar sunmuş birçok değerin ismi ilçedeki parklara veriliyor. Bu kapsamda Türkiye'nin ilk kadın muhtarı Gül Esin ve ilk kadın belediye başkanı Müfide İlhan, ilk kadın bakanı Türkan Akyol, Mezitli'de belediye başkanlığı yapmış olan Mustafa Savcı, Uğur Yıldırım; sanatçı ve yazarlar Muazzez İlmiye Çığ, Uğur Mumcu, Yaşar Kemal, Aşık Veysel, İpek Ongun, Kerim Afşar; siyasetçiler Saffet Arıkan, İsmet İnönü, Hafız Emin İnankur; demokrasi ve düşünce dünyasının önemli isimleri İsmail Hakkı Tonguç, Hacı Bektaş Veli, Hasan Ali Yücel, Türkan Saylan'ın isimleri parklarda yaşatılmaya devam ediyor. Ayrıca, Şehitler Parkı'nın yanı sıra Mezitlili ya da Mezitli'de yaşamış Şehit Yüzbaşı Yiğitcan Çiğa, Şehit Fuat Oğuzcan gibi 47 şehidin ismi de parklarda yaşatılıyor. Öte yandan, bir dönemin sembolü olmuş olay ve kurumlar da Köy Enstitüleri Parkı, Üç Fidan Parkı ve Gezi Parkı olarak ilçede yer aldı.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, parklara isim verirken insanların hassasiyetlerini ve değerlerini gözeterek karar verdiklerini belirtti. Tarhan, "İlçe ve köylerimizde 250'ye yakın parkımız ve yeşil alanımız var. Mezitli'nin çeşitli yerlerindeki parklarımıza 47 şehidimizin isminin yanı sıra önemli siyasetçiler, devlet adamları, sanatçı ve yazarların isimlerini oy birliği ile verdik. Belediye meclis üyelerimizle birlikte şehitlerimiz başta olmak üzere bu ülke için çalışma yapmış, bedel ödemiş insanlarımıza birer vefa olarak parklarımıza isim veriyoruz. İstiyoruz ki, bu değerler isimlerini verdiğimiz bu alanlarda yaşamaya devam etsinler. Bu insanlarımıza vefa ve şükranlarımızı gösterdiğimiz bu parklara isim verilmesinde bize destek veren tüm belediye meclis üyelerimize teşekkür ederim" dedi. - MERSİN

Mezitli Belediyesi, Türkiye'nin Değerlerini Parklarda Yaşatıyor

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Türkan Akyol, Türkiye, Mezitli, Mersin, Politika, Güncel, Haber

title