Meteoroloji Personelinden 'Havacılık' Tazminatı İçin Eylem

Meteoroloji Personelinden 'Havacılık' Tazminatı İçin Eylem

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünde Çalışan Bir Grup Personel, 'Havacılık' Tazminat Oranlarının Artırılması İçin Eylem Yaptı

Meteoroloji Personelinden 'Havacılık' Tazminatı İçin Eylem

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünde çalışan bir grup personel, 'havacılık' tazminat oranlarının artırılması için eylem yaptı.

Ellerinde taleplerini içeren ifadelerin yer aldığı dövizlerle Çevre ve Orman Bakanlığı önünde toplanan grup bir süre slogan attı. Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, grup adına yaptığı basın açıklamasında, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünde hizmet veren personele ödenen 'havacılık' tazminatının, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü çalışanlarına kısmi olarak ödendiğini söyledi.

'Tazminat oranının, DHMİ Genel Müdürlüğü çalışanları için en yüksek devlet memuru aylığının brüt tutarının, yüzde binine varan rakamlarda uygulandığını ifade eden Yokuş, 'Daha önemli ve riskli bir hizmet sunan meteoroloji çalışlarına yüzde 25 ve 50 oranlarında uygulanıyor' dedi.

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyet Teşkilatından gelen paranın bir kısmının Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından döner sermayeye aktarıldığını söyleyen Yokuş, şöyle konuştu:

'Aktarılan para, amacı dışında harcırah ödenmesi, malzeme alımı gibi harcamalarda kullanılıyor. Oysa gelen paranın tamamı sadece personelin hakkıdır. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir adaletsiz uygulamayı bulamazsınız. Aynı işi yapan, aynı işi üreten kamu çalışanları arasındaki bu ayrımı asla kabul etmiyoruz. Buradan Sayın Veysel Eroğlu'na sesleniyoruz: Bu adaletsizliğe, bu ayrıma acilen müdahale edin. Mesai arkadaşlarımızın havaya bakmasına seyirci kalamayız. Yaklaşan fırtınanın kasırgaya dönüşmesine fırsat vermeyin. Meteoroloji çalışanlarının bu haklı taleplerine kulak verin. TBMM'de görüşülmekte olan Torba Yasa'ya meteoroloji çalışanlarının taleplerini de ilave ettirin. Sendikamızın Meclis Plan ve Bütçe Komisyonuna vermiş olduğu önergeye sahip çıkın.'

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü çalışanlarına yapılan arazi tazminatı ödemesinin, '8 yıl sonra nedensiz şekilde durdurulduğunu' savunan Yokuş, personelin 'gasp edilen hakkı' iade edilene kadar her platformda mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti.

(ATA-SVL-EAY) - ANKARA