Melen Barajı İçin Geri Sayım Başladı

Melen Barajı İçin Geri Sayım Başladı

Melen Barajı İçin Geri Sayım Başladı
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul'un 2071 yılına kadar su i·hti·yacını garanti· altına alacak Melen Barajı'nın tamamlanmasına 285 gün kaldığını bildirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul'un 2071 yılına kadar su i·hti·yacını garanti· altına alacak Melen Barajı'nın tamamlanmasına 285 gün kaldığını bildirdi.

Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul'un uzun vadeli içme suyu ihtiyacını karşılamak için geliştirilen Melen Projesi'nin 4 safhadan oluştuğunu belirtti.

Dünyanın birçok ülkesinin nüfusundan fazla nüfusa sahip olan İstanbul için geliştirilen projenin en önemli ayaklarından birini Melen Barajı'nın oluşturduğunu vurgulayan Eroğlu, baraj tamamlandığında İstanbul'un 2071 yılına kadar içme suyu ihtiyacının karşılanmış olacağını ifade etti.

Eroğlu, "Bugün itibarıyla İstanbul'un herhangi bir su sıkıntısı bulunmamaktadır. Bakanlık olarak tabii su kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendiriyoruz. Bazı çevrelerin dile getirdiği yüksek maliyetli deniz suyunun arıtılması hususu bugüne kadar gündemimizde olmadı, bu projeler sayesinde bundan sonra da olmayacak." değerlendirmesini yaptı.

"Baraj 12 Mayıs 2017 tarihinde tamamlanacak"

Melen Barajı'nda fiziki gerçekleşmenin yüzde 75 seviyesine ulaştığını bildiren Eroğlu, şunları kaydetti:

"Barajın temelini benim de iştirak ettiğim merasimle 6 Mart 2014 tarihinde atmıştık. Melen Barajı temelden 124 metre yüksekliğe, 2 milyon 80 bin metreküp beton dolgu miktarına ve 694 milyon metreküp su depolama hacmine sahip bulunuyor. 285 gün sonra tamamlanacak olan baraj ile İstanbul'a yılda 1 milyar 77 milyon metreküp su temin edilecek. Ayrıca Sungurlu Barajı'nın da hayata geçmesi ile İstanbul iline yıllık 115,1 milyon metreküp, Osmangazi Barajı'nın tamamlanması ile de 185 milyon metreküp içme suyu temini sağlanacak."

Uzun vadede yaşanabilecek kuraklıklarda dahi İstanbul'da su sıkıntısı yaşanmayacağını belirten Eroğlu, bu projeler sayesinde İstanbul'un su kaynaklarındaki su temin miktarının iki katına çıkacağını ve 2 yıl üst üste kuraklık olması durumunda bile şehirde su sıkıntısı yaşanmayacağını vurguladı.

Çalışmaların bütün hızıyla devam ettiğini dile getiren Eroğlu, "Baraj gövdesi silindir ile sıkıştırılmış beton (SSB) ile yapılıyor ve gövde inşaatının yarısı tamamlandı. Günlük ortalama 6 bin 500-7 bin metreküp arası SSB dökülüyor ve baraj 12 Mayıs 2017 tarihinde tamamlanacak." bilgisini verdi.

"İstanbul'a günde 700 bin metreküp su temin ediliyor"

Suyun kıtalar arası ulaşımına imkan veren Melen Projesi kapsamında Boğaziçi Tüneli'nin daha önce hizmete alındığını aktaran Bakan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Bu proje ile sadece İstanbul'u değil, dünya tarihinde ilk defa iki kıtayı da suyun altından birleştirdik. Melen sistemi bünyesindeki boğazın 135 metre altında, 5 bin 551 metre uzunluğunda ve 4 metre çapındaki bu tünel, 2011 yılında tamamlanmıştı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Marmaray'dan önce 3 Temmuz 2009 tarihinde boğazı ilk defa bu tünelden denizin altından arabayla geçmişti. İstanbul'un içme ve kullanma suyu sigortası olan Melen Projesi'yle bugün İstanbul'a günde 700 bin metreküp su temin edilmektedir."

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title