Meksikalı Gazeteciler Yardım Istedi; #sosbasın - Haberler
Haberi Paylaş

Meksikalı Gazeteciler Yardım Istedi; #sosbasın

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Meksikalı gazeteciler yardım istedi; #SOSBasınFiliz Yavuz Madrid, 29 Haziran (DHA) - Meksikalı gazeteciler bu kez de iki gün önce kimliği tespit edilen meslektaşları Salvador Adame için adalet istedi.

Meksikalı gazeteciler yardım istedi; #SOSBasın

Filiz Yavuz Madrid, 29 Haziran (DHA) - Meksikalı gazeteciler bu kez de iki gün önce kimliği tespit edilen meslektaşları Salvador Adame için adalet istedi. Adame ile birlikte 2017'de Meksika'da öldürülen gazeteci sayısı dokuza çıktı.

Ülkenin çeşitli kentlerinde eş zamanlı olarak sokağa çıkan gazeteciler öldürülen meslektaşları için adalet istedi. ellerinde 'Kan artık dursun. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz' ve Salvador Adame için adalet? dövizleri taşıyan gazeteciler bu yıl içinde öldürülen, uyuşturucu ticaretiyle ilgili haberler i nedeniyle 2011 yılında Gazetecileri Koruma Komitesi'nin (CPJ) Basın Özgürlüğü Ödülü sahibi Javier Valdez için de 'Javier Valdez için adalet', '(Valdez'in öldürüldüğü eyalet olan) Sinaloa'da barış istiyoruz' pankartlarını açtı.

#SOSPrensa Gazeteciler, başkent Meksiko, Michoacán, Sinaloa, Coahuila'da yere #SOSPrensa (#SOSBasın) yazdı. Eşzamanlı olarak düzenlenen sosyal medya kampanyası kapsamında ise #SOSPrensa etiketi altında binlerce mesaj paylaşıldı.

Michoacan eyaleti Savcısı Jose Martin Godoy iki gün önce, 14 Haziran'da Tierra Caliente bölgesinde yanmış halde bulunan erkek cesedinin yerel televizyon kanalı 6TV'nin direktörü, gazeteci Salvador Adame'ye ait olduğunu açıklamıştı. Gazetecinin kimlik tespiti ancak DNA testinden sonra mümkün olabilmişti.

Meksika'yı gazeteciler için yarımküredeki en tehlikeli ülke olarak tanımlayan CPJ, 2006-2016 arasında ülkede 21 gazetecinin öldürüldüğü ve katillerin cezasız kaldığını ifade ediyor. Meksika'da geçen sene ise 11 gazeteci öldürülmüştü.

Meksikalı Gazeteciler Yardım Istedi; #sosbasın

Meksikalı Gazeteciler Yardım Istedi; #sosbasın

Meksikalı Gazeteciler Yardım Istedi; #sosbasın
Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
title