Mehmet Özbek'ten Müzik Ziyafeti
Haberler » Yerel » Mehmet Özbek'ten Müzik Ziyafeti - Haberler

Mehmet Özbek'ten Müzik Ziyafeti

Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Türk Halk Müziğine solist, yönetici, koro şefi, derlemeci ve akademik yayınlar yoluyla verdiği sayısız hizmetleri bulunan Mehmet Özbek tarafından Atatürk Kültür Merkezinde konser verildi.

Mehmet Özbek'ten Müzik Ziyafeti

(GAÜN) Türk Musikisi Devlet Konservatuarı tarafından 'Kültür Sanat' günleri kapsamında,

Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Türk Halk Müziğine solist, yönetici, koro şefi, derlemeci ve akademik yayınlar yoluyla verdiği sayısız hizmetleri bulunan tarafından Atatürk Kültür Merkezinde konser verildi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Gür, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Yaşar Gündoğdu ve Doç. Dr. Murat Ağarı, Genel Sekreter Ercan Eroğlu, çok sayıda akademik ve idari personel ile öğrencinin katıldığı konserde, Gaziantep, Kürsübaşı ve Şanlıurfa'nın sıra gecelerinden meşk örnekleri sunuldu. Öğretim Elemanı Savaş Ekici'nin yönetiminde gerçekleştirilen konserde sanatçı Mehmet Özbek'in 'Urfa divanı', 'Ezo gelin', 'gitme garip gitme' gibi eserler salonu dolduran sanatseverler tarafından uzun süre alkışlandı. 300'ün üzerinde türkü derlemesi bulunduğunu söyleyen sanatçı Mehmet Özbek, "Yıllarını halk müziğine vermiş birisi olarak Üniversite çatısı altında halk müziğinden parçalar seslendirmek benim için onur vericidir. Bu çatı altında bulunmamızı sağlayan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun'a ve yöneticilerine özellikle teşekkür etmek istiyorum. Şanlıurfalı olmam nedeniyle, Gaziantep bana uzak olan bir yer değil. Yıllarca Şanlıurfa, Elazığ, Gaziantep yöresi türkülerini derledim ve okudum" diye konuştu.

Türk dünyasının bir bütün olduğunu söyleyen Özbek, "Ortak kültürü vurgulamak üzere Azerbeycan, Kerkük, Irak Türkmenlerinin ve Balkan türkülerini derleyerek bunların 300 kadarını TRT repertuarına aktardım. Ayrı coğrafyalarda, ayrı devletlerde olsak bile bir millet olduğumuzu vurgulamak istedim. Kültür birliğimizi vurgulayacak en iyi kültür unsuru da şüphesiz türkülerimizdir" ifadesinde bulundu.

Konserin sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Gür tarafından Sanatçı Mehmet Özbek'e plaket, Prof. Dr. İ. Hüseyin Filiz tarafından da çiçek takdim edildi. Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hikmet Celkan tarafından da öğretim elemanı Savaş Ekici'ye plaket takdim edildi. - GAZİANTEP

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler

Yerel

Son Dakika Haberleri