Mehmet Ali Birand'a Fahri Doktora Unvanı Verildi

Mehmet Ali Birand'a Fahri Doktora Unvanı Verildi

İngiltere Middlesex Üniversitesi, Ünlü Gazeteci Yazar Mehmet Ali Birand'a Fahri Doktora Unvanı Verdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cüppe Giyen Birand'ı Telefonla Arayarak Kutladı.

Mehmet Ali Birand'a Fahri Doktora Unvanı Verildi
29.05.2008 22:46 | Son Güncelleme: 29.05.2008 22:46

İngiltere Middlesex Üniversitesi, ünlü gazeteci yazar Mehmet Ali Birand'a fahri doktora unvanı verdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, cüppe giyen Birand'ı telefonla arayarak kutladı.

İstanbul'daki İngiltere Konsolosluğu'nda gerçekleşen yemekte Anglo-Türk eğitim ortaklığının 20 yıllık başarısı kutlamak ve Avrupa ve milletler arasında Türkiye'nin davasını teşvik edici uğraşları sebebiyle ünlü gazeteci-yazar Mehmet Ali Birand fahri doktora unvanıyla şereflendirildi. Geceye, İngiltere Başkonsolosu Barbara Hay, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Sabah Gazetesi Başyazarı Mehmet Barlas, yazar Hasan Cemal'in yanı sıra eşi Cemre, oğlu Umur, gelini Katharina, yakınlarını ve çok sayıda davetli katıldı. Middlesex Üniversitesi Rektör Yardımcısı Melvyn Keen, Birand'ın özgeçmişini ve başarılarını okuduktan sonra kürsüye davet etti. Kürsüye cüppesiyle çıkarak konuşma yapan Birand, "Bugünün ve bu jestin benim için ne kadar önemli olduğunu tahmin edemezsiniz. Ben üniversite okuyamadım. Nedeni basitti. Ailemin imkanı yoktu. Ve ben de bir an önce hayatımı kazanmak zorundaydım. Yaşamım boyunca yüksek tahsil yapamamaktan hep regret ettim. Üniversitelere gıptayla bakıyorum. Öte yandan, beni en çok rahatlatan nokta ise Bülent Ecevit, İngiltere eski Başbakanı John Mejor, dünyanın en büyük mimarlarından Le Corbusir gibi nicelerinin de üniversite mezunu olmadan mesleklerinde ilerleyebilmelidir. Bundan 2 yıl önce harika Trent Park Kampüsü'ndeki 'Writing Türkiye' konferansına davet eden ve kurumunuzla tanışmamızı sağlayan Prof. Gerald Maclen ve Dr. Mehmet Ali Dikerdem'e teşekkür borcum var" dedi.

ANNESİ, BİRAND'I HEP ÜNİVERSİTE MEZUNU SANDI Türkiye'nin Avrupa ile olan ilişkilerine yönelik yaptığı çalışmalar nedeniyle ödül almanın keyfini yaşadığını belirten Birand, "Bu onurun Türkiye-Avrupa ilişkilerini yaklaşık 40 yıldırı yazı, kitap ve televizyon programları aracılığıyla yaptığım mütevazı katkılardan dolayı verilmesidir. Ben Türkiye'nin geleceğini Avrupa'nın içinde görüyorum. Avrupa'ya sırtını dönmüş veya mesafeli bir ilişki kurmuş Türkiye'nin ne İslam Dünyası'nda ne de Türki ülkeler için cazip olmayacağına eminim. AB ile iç içe evrensel değerlerini paylaşan laik ve demokratik bir Türkiye'nin ise bölgenin vazgeçilmez yıldızı olacağından eminim" diye konuştu.

Konuşması sırasında zaman zaman duygulandığı gözlenen Birand, "Beni dünyaya getiren ve üniversite mezunu olduğumu düşünerek rahmetli olan anneme. Tüm cehaletime rağmen sözde cazibeme kapılıp bunca yıl beni sırtında taşıyan eşim Cemre'ye. Sadece doğmuş olmasıyla bile bana dünyanın en büyük hediyesini veren oğlum Umur'a ve bana destek veren herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Middlesex Üniversitesi Rektörü Profesör Michael Driscoll, ünlü gazeteci Mehmet Ali Birand'ı fahri doktora unvanı ile ödüllendirerek, çeşitli hediyeler sundu. Bu sırada, salonda bulunanlar Birand'ı dakikalarca ayakta alkışladı.

Tören sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Birand'ı röportaj sırasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül telefonla aradı. Gazetecilerin önünde Gül ile telefonda konuşmaya devam eden Birand, "Sayın Cumhurbaşkanım, buradakiler sizin aradığınıza inanmıyor" diyerek espri yaptı. Birand, telefon görüşmesinden sonra, "Her gün böyle ödül alan birisi değilim. Hayatımda aldığım önemli ödüllerden bir tanesi. Çok onurluyum. Çok önemli bir jest yaptı. Sayın Cumhurbaşkanı ile AB için aynı yere baktığımızdan dolayı önemli bir jestti" dedi.

(EY-CİN-ÖZ-Y)

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title