Mehmet Ağar, Hüseyin Çapkın İçin Tanıklık Yaptı
Haberler » 3. Sayfa » Mehmet Ağar, Hüseyin Çapkın İçin Tanıklık Yaptı - Haber

Mehmet Ağar, Hüseyin Çapkın İçin Tanıklık Yaptı

Mehmet Ağar, Hüseyin Çapkın için tanıklık yaptı Ağar: "Hüseyin Çapkın böyle alçaklıkları sergileyen bir örgüte müzahir olacak bir yapıya sahip değil"İSTANBUL - Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, FETÖ mülkiye yapılanmasına ilişkin tutuklu yargılanan İstanbul eski Emniyet Müdürü Hüseyin...

, için tanıklık yaptı

Ağar: "Hüseyin Çapkın böyle alçaklıkları sergileyen bir örgüte müzahir olacak bir yapıya sahip değil"


İSTANBUL - Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, FETÖ mülkiye yapılanmasına ilişkin tutuklu yargılanan İstanbul eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın tanığı olarak ifade vererek, "Benim tanıdığım Hüseyin Çapkın böyle alçaklıkları art arda sergileyen bir örgüte müzahir olacak bir yapıya sahip değil" dedi.

FETÖ'nün mülkiye yapılanmasına ilişkin İstanbul eski Valisi ve İstanbul eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da aralarında bulunduğu 15 sanıklı davanın öğleden sonraki oturumunda tanık dinlemesine devam edildi.

Tutuklu sanık Hüseyin Çapkın'ın tanığı olarak duruşma salonunda ifade veren eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, bir cenazeden geldiğini, kıyafetinin mahkemeye uygun olmadığını belirtti. Bu nedenle heyetten özür dileyen Ağar, "Hüseyin Çapkın özel hayatında son derece mazbut, muhafazakar, dürüst bir insandır. Mesleki anlamda da oldukça başarılıydı. Hakkında hiçbir olumsuz duyumumuz olmadı" dedi.

"Çok parlak bir adamdı"

Çapkın'ın avukatı Ağar'a, müvekkilinin örgütçe parlatılarak yüksek makamlara getirildiğinin yer aldığını belirterek, bu konuda bir duyumu olup olmadığını sordu.

Ağar, "1993 yılında terör olayları yoğundu. Gaziantep de bizim için önemliydi. Çapkın'ı Gaziantep'e atadık. Kendi dönemimle ilgili net olarak söyleyebilirim, Gaziantepli bir milletvekili Tansu Çiller'e söylemiş. O da bana söyledi. Büyük bir memnuniyetle kabul ettim. Kesinlikle benim insiyatifimle oldu. O dönemde güçlüydüm. Çapkın'ı daha yüksek bir göreve de atayabilirdim. Ancak o dönemde Gaziantep bizim için önemliydi. Mahcup da olmadım. O tür bir duyumum olmadı. Çok parlak bir adamdı" diye yanıt verdi.

Ağar, Çapkın'ın FETÖ/PDY yapılanması ile ilgili herhangi bir ilişkisi olduğuna dair bir bilgisi ya da görgüsü olup olmadığına dair soruya ise "Benim tanıdığım Hüseyin Çapkın böyle alçaklıkları art arda sergileyen bir örgüte müzahir olacak bir yapıya sahip değil. Bizim polisimize, askerimize, çocuklarımıza kurşun atacak bir yapıya asla sahip olamaz" şeklinde yanıt verdi.

Torununu ilk kez kucağına aldı

Öğle arasında gelini tarafından getirilen torununu ilk kez kucağına alan Hüseyin Avni Mutlu, mahkeme heyetine teşekkür ederek, "Gözaltına alındığım günden bugüne 511 gün geçti. Bugün ilk torunumla mahkemeniz salonunda tanışmam nasip oldu. Bu tanışıklığa vesile oldunuz. 1,5 yıla yakın bir süredir tutukluyum. Mağduriyetimin giderilmesini ve tutukluluk halimin sona erdirilmesini arz ediyorum" dedi.

Duruşma yarın devam edecek.

Kaynak: İHA

Haber Videosu: Mehmet Ağar, Hüseyin Çapkın İçin Tanıklık Yaptı