Mazbatasını Alan AK Parti'li Turhan: En Kıymetli İkinci İmzam

Mazbatasını Alan AK Parti'li Turhan: En Kıymetli İkinci İmzam

AK Parti'den İzmir milletvekili seçilen İbrahim Turan, mazbatasını alırken attığı imzanın, en kıymetli imzası olduğunu söyledi.

Mazbatasını Alan AK Parti'li Turhan: En Kıymetli İkinci İmzam

Ak Parti'den İzmir milletvekili seçilen İbrahim Turan, mazbatasını alırken attığı imzanın, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olduğu dönemde 20 TL'lik banknota attığı imzanın ardından en kıymetli imzası olduğunu söyledi. Turhan, hükümet kurulması sürecindeki belirsizlikten ekonominin etkilenmemesini nedeninin koalisyonda AK Parti'nin büyük ortak olacağına olan güven olduğunu söyledi.

İzmir İl Seçim Kurulu'ndan mazbatalarını alan son milletvekilleri AK Partili İbrahim Turhan ve Hamza Dağ oldu. Turhan eşi Fatma Turhan ile birlikte mazbatasını alırken tutanağa attığı imzanın Merkez Bankası Yardımcısı görevindeyken 20 TL'lik banknot üzerine attığı imzanın ardından en kıymetli ikinci imzası olduğunu söyledi.

Turhan, "Banknotların üzerinde merkez bankasının başkanıyla, başkan yardımcısının imzası oluyor. Altı sıfır silindikten sonra yeni çıkan 20 TL'lik banknotların üzerinde imzam vardı. Paranın üzerinde insanın imzasının olması önemli bir şey. Para ve bayrak egemenlik simgeleridir. Şimdi bir diğer egemenlik simgesi milletin vekaletini gösteren mazbatanın üzerinde imzam var. 20 TL ile beraber en kıymetli ikinci imzam oldu" dedi.

Basın mensuplarının seçim sonuçları, koalisyon olasılıkları, sürecin ekonomiye etkileri konusundaki sorularını yanıtlayan Turhan, "Böyle bir belirsizlik dönemi bundan 13 yıl önce ortay çıksaydı olabilecek çalkantıları tahmin edebilirsiniz. O dönem koalisyon iktidarı varken tartışmalar sonucu büyük kriz yaşanmıştı Türkiye. AK Parti'nin performansını eleştirenlere en güzel yanıt şu 15 günde küresel ekonomide büyük çalkantılar yaşanırken, komşumuz Yunanistan iflas ederken bu sürece Türkiye'nin sükunetle geçirmesidir. Bu durum Ak Parti'nin Türkiye'ye ne kattığını açık göstergesidir" dedi.

Türkiye'nin yerel, Cumhurbaşkanlığı ve Genel seçim olmak üzere 1.5 yıllık seçim atmosferinden çıktığına dikkat çeken Turhan, gündemin ister istemez siyaset odaklı oluştuğunu söyledi. Turhan "Oysa bizim içinde yaşadığımız dönem ekonomik olarak küresel kırılganlıkların fazla olduğu, hem AB kaynaklı hem de ABD'nin faiz artışının etkileri olacağı bir dönem. Türkiye ekonomisini daha fazla ertelemeye tahammül olmayan yapısal hareketlere acilen ihtiyacı var. Bir an evvel siyasi belirsizlik ortadan kalkmalı. Milletin kararı gereği Ak Partinin büyük ortağı olacağı koalisyon süratle kurumlu. Ülkede hizmetler aksamadan kesintisiz devam etmelidir. Bir koalisyon gerçekleşmemesi durumunda demokrasilerde hakemin millettir. Biz milletin iradesine saygılı olduk. Bazıları gibi millet bizi desteklediği zaman övüp, desteklemediği zaman hafife alan yaklaşım sergilemedik. Önceliğimiz mümkün olan bir hükümetin kurulmasıdır" dedi.

Piyasaların birinci önceliğinin, beklentinin mevcut tablodan bir istikrar, hükümet çıkması olduğunu belirten Turhan, şu anda ekonomide yaşanan dengenin iki nedeninden birincisinin Ak Parti'nin geçici de olsa hükümetinin devam etmesi olduğunu söyledi. Turhan "Bu ekonomi çevrelerine büyük güven veriyor. İkincisi de AK Parti'nin büyük ortağı olacağı koalisyon kurulacağına olan güvendir. Bu olmazsa mutlaka makro ekonomik fiyatlar üzerinde kur, faiz üzerinde bir etkisi olabilir" dedi. - İzmir

Kaynak: DHA