Malatya'da Organ Bağışı Kampanyası

Malatya'da Organ Bağışı Kampanyası

Malatya'da Organ Bağışı Kampanyası Başlatılması Kararı Alındı.

Malatya'da Organ Bağışı Kampanyası

Malatya'da organ bağışı kampanyası başlatılması kararı alındı.

Vali Halil İbrahim Daşöz başkanlığında kampanya ile ilgili düzenlenen toplantıya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sezai Yılmaz, Vali Yardımcısı Engin Durmaz, İl Müftüsü Bekir Gerek, Milli Eğitim Müdürü Hamza Doğuç, İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Hasan Tuncer, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Doç. Dr. Murat Cem Miman, Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Bülent Topaloğlu, Beydağı Devlet hastanesi Başhekimi Dr. İlhan Gecit, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman, Gazeteciler Derneği Başkanı

Orhan Çekin, Anadolu Basın Birliği Şube Başkanı Zeki Dağ katıldı. Toplantı ile ilgili açıklamalarda bulunan Vali Daşöz, kampanyanın 2007 yılı sonuna kadar devam edeceğini belirterek, organ bağışı konusunda toplumun her kesiminin bilinçlendirilmesi için çalışmalar yürütüleceğini ifade etti. Daşöz, vatandaşların kampanyaya gereken desteği vereceğine inandığını kaydetti.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sezai Yılmaz ise, Turgut Özal Tıp Merkezi'nde şimdiye kadar 41 tane karaciğer nakli yapıldığını belirterek, bunların büyük bir bölümünün canlıdan canlıya şeklinde gerçekleştiğini belirtti. Turgut Özal Tıp Merkezi'nin gelecekte Avrupa'nın da önemli organ nakil merkezlerinden birisi olacağını vurgulayan Prof. Dr. Yılmaz, organ bağışları ile çok sayıda hastanın yeniden hayat bulacağını belirtti.

İl Müftüsü Bekir Gerek ise, müftülük olarak bu kampanyayı desteklediklerini ve toplumun bilinçlendirilmesi için gereken çalışmaları yürüteceklerini kaydetti.

Sağlık İl Müdürlüğü koordinesinde yürütülecek olan organ bağışı kampanyasının, 12 Temmuz 2007 tarihinde Soykan Parkı'ndaki törende protokol üyelerinin organlarını bağışlamasıyla başlayacağı belirtildi.

(BK-OK-Y)

Kaynak: İHA