Mahmut Yesari Sempozyumu

Mahmut Yesari Sempozyumu

Sempozyum, Kadıköy Belediyesi Koşuyolu Mahalle Evi ve Caddebostan Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.

Mahmut Yesari Sempozyumu

Mahmut Yesari Sempozyumu, 14-15-16 Aralık 2012 tarihlerinde Kadıköy Belediyesi Koşuyolu Mahalle Evi ve Caddebostan Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.

Koşuyolu'nda iki-üç katlı binaların olduğu bir sokak var… Sokağa, ilk romanı Çoban Yıldızı ile parlayan yazar Mahmut Yesari'nin adı verilmiş. Onlarca roman, yüzlerce öykü ve elliden fazla oyunda imzası bulunan geçmişin bu renkli siması ise tozlu raflar arasında çoktan unutulmuş. Örnekleri sadece sahaflardan bulunabilen kitapları, zengin bir edebi dile sahip olmalarına rağmen, artık basılmıyor. Adının verildiği sokakta yaşayanlar ise onu zaten tanımıyor.

Aynı sokakta bulunan ve şair- yazar söyleşileri, şiir geceleri ve edebiyat panellerine konukluk eden Kadıköy Belediyesi Mahalle Evi'nde üç yıldan bu yana faaliyet gösteren Nükhet Eren Yaratıcı Yazarlık Atölyesi, Mahmut Yesari'yi edebiyata tekrar kazandırmak için kolları sıvadı. Yazarlık Atölyesi ekibi, uzun soluklu bir çalışmanın ardında; 1920'li ve 30'lu yılların bu çok okunan yazarını tanıtmak, kitaplarının yeniden basılıp okurla bulaşmasını sağlamak amacıyla bir sempozyum için hazırlıklarını tamamladı.

Eray Canberk'in başından beri desteklediği sempozyum, 14-15-16 Aralık tarihlerinde Koşuyolu Mahalle Evi ve Caddebostan Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek. Sempozyum sırasında, Mahmut Yesari'nin hayatı üzerine çekilen bir belgesel filmin gösterimi yanı sıra, grubun hazırladığı bir tiyatro oyunu da sahnelenecek. Yazarın romanları, piyesleri, öyküleri ve yazılarının sunulacağı, dönemindeki yerinin konuşulacağı oturumları Eray Canberk, Adnan Özyalçıner ve Sennur Sezer yönetecek.

Eserlerine ancak sahaf, kütüphane ve arşiv incelemeleriyle ulaşılan yazarın ailesinin de sempozyuma katılması beklenmekte.