Mahkeme: Erdoğan'a 'Diktatör' Demek Hakaret Değil, Siyasi Eleştiridir
Haberler » Güncel » Mahkeme: Erdoğan'a 'Diktatör' Demek Hakaret Değil, Siyasi Eleştiridir - Haber

Mahkeme: Erdoğan'a 'Diktatör' Demek Hakaret Değil, Siyasi Eleştiridir

Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde "Diktatörler sokakta devrilirler" yazılı pankart asan iki öğrenci, yargılandıkları davanın ilk duruşmasında beraat etti.

Mahkeme: Erdoğan'a 'Diktatör' Demek Hakaret Değil, Siyasi Eleştiridir

Kararda, 'diktatör' kelimesinin 'te "bütün siyasi yetkileri kendinde toplamış kimse" olarak tanımlandığı belirtilerek, bu anlamda pankart yazısının da "siyasi eleştiri olmasından başka bir anlam taşımadığı" vurgulandı.

"DİKTATÖRLER SOKAKTA DEVRİLİR"

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, öğrencileri Yusuf Sami Özten ve Çağla Safyürek geçen yıl 23 Eylül günü Yunus Emre Kampüsü yemekhanesi duvarına, üzerinde Cumhurbaşkanı 'ın resmi bulunan ve "Diktatörler sokakta devrilirler" yazılı bir pankart astı.

"GÖRÜŞÜMDEN ÖTÜRÜ ASTIM"

Savcılığa çağrılan iki öğrenciden Özten, özel güvenlik görevlilerinin izniyle pankart astıklarını, hakaret amacıyla davranmadıklarını belirterek, "Siyasal görüşümden ötürü astım" dedi. Safyürek de, "Amacım eleştirmekti" dedi.

DAVA AÇILDI

Adalet Bakanlığı'nın verdiği kovuşturma izni sonucunda iki genç hakkında "cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Eskişehir 2. Asliye Ceza Mahkemesinde açılan davanın ilk duruşması 20 Ekim'de görüldü.

"SİYASİ ELEŞTİRİDİR"

Hakim Vedat Karakurt, duruşmada, iki sanığın savunmasını almaya gerek görmeksizin beraata hükmetti. Hakim Karakurt, kararında, diktatör ifadesinin bir siyasi eleştiri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Ülkenin son 15 yıllık geçmişine; siyasi parti kurucusu, parti başkanı, milletvekili, partinin yüzde 40'tan fazla aldığı oy oranı ile başbakan, ve şahsı olarak yüzde 52 oy alarak ülkenin ilk halk tarafından ve ilk seçim turunda seçilen cumhurbaşkanı olarak etkin olmuş siyasetçisine yönelik sevgisizliklerini ve siyasal olarak muhaliflik olduklarını belirtmek isteyen ve henüz yirmili yaşlarında öğrenciliklerini yaşayan sanıkların bu niyetlerini 'diktatör' gibi bir siyasi kavram üzerinden açıklamak istedikleri, 'diktatör' kelimesinin Büyük Türkçe Sözlük'te 'bütün siyasi yetkileri kendinde toplamış kimse' olarak tanımlandığı, sanıkların pankart yazısı içeriğinin tartışma götürür bir siyasi eleştiri olmasından başka bir anlam taşımadığı..."(Kaynak: Radikal)